Spomenik Stražište: Uklanja se riječ 'genocid'?

Radiosarajevo.ba
Spomenik Stražište: Uklanja se riječ 'genocid'?


Nakon što je urbanističko-građevinska inspektorica Općine Višegrad Ljiljana Ćiković naložila uklanjanje spomenika ubijenim i nestalim Bošnjacima, žrtvama genocida u Višegradu, koje je prije devet mjeseci otkriveno na gradskom mezarju Stražište, sve je izvjesnije kompromisno rješenje, saznaje agencije Anadolija (AA).

Stražište: Skloniti spomenik ili brisati riječ 'genocid'

Podsjetimo, na jednoj strani spomenika, koji je otkriven 26. maja 2012. godine, kada je klanjana dženaza i obavljen ukop 66 žrtava ekshumiranih 2010. godine iz jezera Perućac, piše "Svjedoci istine", a na drugoj strani "Spomen-obilježje svim ubijenim i nestalim Bošnjacima, djeci, ženama i muškarcima, žrtvama genocida u Višegradu".

Odluka o uklanjanju spomenika donesena je nakon što je Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske (RS) odbilo žalbu Medžlisa Islamske zajednice Višegrad na rješenje kojim se traži da se ukloni  postavljeni spomenik žrtvama na mezarju Stražište.

Kako AA saznaje, krajem prošle sedmice u Višegradu je održan sastanak načelnika Opštine Višegrad Slaviše Miškovića i predsjednika Medžlisa Islamske zajednice Višegrad Bilala Memiševića gdje je otvorena mogućnost za kompromis. Neslužbeno, prema tom kompromisnom rješenju sa spomenika bi trebala biti uklonjena riječ ''genocid'', a vlasti Višgrada bi, zauzvrat, pristale da spomenik ne bude sušen.

Memišević je potvrdio da je održao sastanak sa predstavnicima lokalnih vlasti, ali nije želio reći šta je konkretno dogovoreno.

''Ništa tu nije definitivno dogovoreno. Dogovoreno je načelno da pokušamo približiti stavove da ne dođe do rušenja spomenika. Na tom sastanku sam htio da ispitam njihov puls, odnosno da li on imaju namjeru da se mi dogovaramo. Osjetio sam spremnost za kompromis i zato sada pravimo kombinacije i kalkuliramo. Može da dođe do dogovora, ali i ne mora. Ponavljam, postoji spremnost da o tome pričamo'', kazao je Memišević.

Bilo kakav dogovor, rekao je Memišević, uvjetuje time da spomenik bude legaliziran.''Treba vidjeti šta se maksimalno može izvući iz te priče i gdje je njihov maksimum. U principu njima (vlastima u Višegradu) ne odgovara ništa, ali nešto će morati da odgovara. Ne treba zaboraviti da spomenik ima takvo rješenje da se sutra ili preksutra može pristupiti njegovom uklanjanju. Bitno je da spomenik opstane'', pojasnio je Memišević.

Među Bošnjacima, očito, ne postoji koncenzus oko rješenja ovog problema. Gradnju spomen obilježja iniciralo je Udruženje ''Ćuprija'' u kojem tvrde da ''idu do kraja''.

''Radije neka se spomenik potpuno sruši nego da bude izbrisana riječ ''genocid''. Mi idemo do kraja! Bošnjaci u Višegradu nemaju više što izgubiti. Niko nema pravo zabraniti nama da pišemo bilo što na spomeniku koji je na našoj zemlji. U kontaktima sa Vakufskom direkcijom želimo da se pokrene upravni spor i da opstane spomenik onakav kakav je danas'', kazali su za AA u Udruženju ''Ćuprija''.

U Višegradu je 26. maja 2012. obilježena 20. godišnjica zločina nad Bošnjacima ovog grada i na mezarju Stražište ukopano 66 identificiranih Bošnjaka koji su 2010. godine ekshumirani iz jezera Perućac. Tada je otkriveno i ovo spomen-obilježje žrtvama.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak