Pariz 2024 | Slovenija zamalo napravila senzaciju, rukometno finale na kraju ipak očekivano

0

U finalu olimpijskog turnira rukometaša igrat će Danska i Njemačka.

Danci su u polufinalu pobijedili Sloveniju s 31:30, dok su Nijemci bili bolji od Španije s 25:24, prenosi Hina.

Danska je vodila od prve do posljednje minute, u pojedinim trenucima i sa šest razlike, no Slovenija je polako smanjivala zaostatak i minutu prije kraja stigla na samo gol zaostatka (30:31).

Haos u Beogradu: Automobilom naletjeli na demonstrante, Vučić najavio vanredno obraćanje

Danci su u idućem napadu izborili sedmerac kojeg Mikael Hansen nije realizirao i Slovenija je dobila 15 sekundi za produžetak. Aleks Vlah je zaustavljen prekršajem, Slovenci su tražili sedmerac, no suci su dosudili deveterac iz kojeg Borut Mačkovšek nije uspio zabiti s istekom vremena.

Dansku su do pobjede predvodili Magnus Landin Jacobsen sa šest, te Lukas Jorgensen i Mikkel Hansen sa po pet golova, dok su na slovenskoj strani najefikasniji bili Aleksa Vlah i Dean Bombač sa po sedam golova.

Danska je do sada samo jednom osvojila olimpijsko zlato, 2016. u Rio de Janeiru, dok je u Tokiju bila druga.

U prvom polufinalu Njemačka je pobijedila Španiju s 25:24 (12:12).

Bila je to odlična utakmica u kojoj je njemačka slavila na krilima fantastičnog golmana Andreasa Wolffa koji je sakupio čak 22 odbrane uz 49 posto odbrana.

Bit će to četvrto olimpijsko finale za Njemačku, a do sada je samo jednom slavila 1936.

Njemačka je sjajno ušla u susret, povela je 3:0, no Španija se vratila izjednačivši na 6:6. U 18. minuti Njemačka je imala i najvećih +4 (10:6), ali se Španci još jednom vraćaju i na odmor se odlazi sa 12:12.

U drugom dijelu Njemačka je u nekoliko navrata imala tri gola viška (17:14, 19:16), no Španci se nisu predavali i u 47. minuti došli su do novog izjednačenja (20:20). Poravnato (22:22) se ušlo i u posljednjih 10 minuta susreta, a u 51. minuti Španija je došla i do prvog vodstva u susretu (23:22).

Španci su imali nekoliko napada za +2, ali je fantastični Andreas Wolff držao Nijemce na životu i bio ključni igrač preokreta od minus jedan (23-24) do plus jedan (25:24) tri minute prije kraja.

Uslijedilo je nekoliko promašaja na obje strane, a Španija je imala 30 sekundi za izjednačenje, ali nije uspjela.

U njemačkim redovima najefikasniji su bili Renars Uscins sa šest, te Johannes Spaeth i Juri Knorr sa po četiri gola uz već spomenutog Wolffa.

Na suprotnoj strani najefikasniji su bili Daniel Fernandez s pet, te Ian Tarrafeta i Agustin Casado sa po četiri gola.

Utakmica za bronzu igra se u nedjelju u 9 sati, a finale između Njemačke i Danske u 13.30 sati.