EURO 2024 | Uspješan start za prvake: Italija preokretom savladala Albaniju

3

Aktuelni prvak Italija pobjedom je krenula u odbranu naslova na Europskom prvenstvu.

Azzurri su u utakmici prvog kola grupe B slavili nakon preokreta protiv Albanije rezultatom 2:1.

Početak susreta nije obećavao za tim Luciana Spallettija, s obzirom da je Albanija povela već u 24. sekundi.

Željko Komšić poziva na reformu: Venecijanska komisija o ustavnim sudovima BiH

Veliku grešku Federica Dimarca iskoristio je Nedim Bajrami, koji je postigao najbrži gol na europskim šampionatima.

Mogli su Italijani već u narednoj minuti do izjednačenja, ali Lorenzo Pellegrini nije bio precizan.

No, u 11. minuti su uspjeli naći put do mreže gola Albanije. Pellegrini je uposlio Alessandra Bastonija, koji je pogodio za poravnanje.

Pet minuta kasnije uslijedio je potpuni preokret nakon što je sjajan gol postigao Nicolo Barella.

Davide Frattesi i Gianluca Scamacca su u nastavku zaprijetili, ali je Thomas Strakosha sjajnim intervencijama spasio Albaniju.

Drugo poluvrijeme je bilo mnogo mirnije. Italijani su na sebi svojstven način usporili tempo igre, a to ih je moglo koštati u 91. minuti.

Albanija je preko Reya Manaja imala priliku stići do poravnanja, ali srećom po Italiju nije bio precizan.

U narednom kolu, 19. juna, očekuje ih duel sa Španijom, koja je ranije danas deklasirala Hrvatsku s 3:0.