Spor oko Poslovnika: Ustavni sud FBiH odbio zahtjev premijera

Radiosarajevo.ba
Spor oko Poslovnika: Ustavni sud FBiH odbio zahtjev premijera

Ustavni sud Federacije Bosne i Hercegovine odbio je zahtjev premijera FBiH Nermina Nikšića za rješavanje spora s dopremijerom FBiH Jerkom Ivankovićem Lijanovićem i osam ministara u Vladi FBiH iz razloga što odluka o izmjenama i dopunama Poslovnika o radu Vlade FBiH kao i zaključak Vlade FBiH, a koji su doneseni na 76. sjednici Vlade FBiH, nisu objavljeni u Službenom listu FBiH, pa samim tim nisu ni na snazi te ne proizvode nikakvo pravno dejstvo ni za jednu stranu u postupku.

Zbog toga Ustavni sud FBiH nije analizirao proceduru i postupak donošenja Odluke o izmjenama i dopunama Poslovnika o radu FBiH i Zaključak Vlade FBiH, niti je analizirao njihovu usaglašenost s odredbama Ustava FBiH i Zakona o Vladi FBiH.

Zastupnik premijera FBiH, advokat Nedim Ademović je u izjavi za medije istakao da je ovakva odluka jedno od mogućih rješenja ovog slučaja. „Mi smo u zahtjevu istakli da Odluke i Zaključak doneseni na 76. sjednici ne ispunjavaju formalne uvjete i to je Sud i potvrdio. Potvrdio je da je sve što se dešavalo nakon te sjednice, a što je organizirano na poziv dopremijera FBiH, bilo zasnovano na aktu koji nije na pravnoj snazi. Prema tome, odluke koje su donijete u principu nemaju  legalitet.“

"Bilo bi moralno, logično i politički korektno kada bi devet ministara koji su nakon ove odluke Ustavnog suda evidentno radili na temelju nepostojećeg akta, odstupili sa svojih pozicija, pri čemu ne smijemo zaboraviti da je njima, kao i ostatku Vlade, izglasano nepovjerenje u Parlamentu FBiH. Bitno je istaknuti da je ovaj pokušaj puča u Vladi bio dobro smišljen plan ovladavanja polugama izvršne vlasti od stranaka i pojedinaca koje nemaju politički legitimitet da sačinjavaju Vladu, a da bi se sačuvao uticaj u institucijama i brojnim javnim preduzećima.

Cilj je sasvim jasan. To je nastavak kriminalnog djelovanja i iskorištavanje tih pozicija za zataškavanje kriminala koji polako, ali sigurno počinju sankcionirati i nadležna tužilaštva i sudovi. Snage okupljene oko SDA, Narodne stranke radom za boljitak te HSP-a, jako dobro znaju da što duže se održe u vlasti time će duže biti odgođen neminovni obračun s kriminalom i korupcijom", komentirao je Nikšić odluku.

Podsjetimo, cijela stvar završila je na sudu kada je premijer Nikšić zatražio da Sud odluči je li ustavna odluka o promjeni pravilnika o radu Vlade FBiH koju su usvojili federalni ministri Jerko Ivanković Lijanović, Desnica Radivojević, Milorad Bahilj, Ante Krajina, Erdal Trhulj, Vjekoslav Čamber, Adil Osmanović, Salmir Kaplan i Sanjin Halimović. Naime, navedene izmjene poslovnika omogućuju i zamjenicima premijera da sazivaju sjednice Vlade te potpisuju odluke.

Prema izmjenama i dopunama, javlja agencija Fena, oni to mogu uraditi ukoliko premijer bar jednom tjedno ne sazove sjednicu, a odluke potpisivati također ukoliko to premijer ne učini u roku od sedam dana. Nikšić smatra da je na ovaj način prekršen član 9. Zakona o Vladi FBiH, koji propisuje da premijer potpisuje akte Vlade FBiH kao i ustavne odredbe koje reguliraju funkciju premijera.

Druga strana, odnosno ministri iz reda "Boljitka", HSP-a i SDA smatraju kako se radi o legalnoj odluci kojom se samo željelo postići to da premijer ne može opstruirati rad Vlade nesazivanjem sjednica i nepotpisivanjem odluka. Prema njihovom tumačenju, ingerencije premijera nisu ništa umanjene ukoliko bude radio svoj posao.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak