Originalni parfemi po pet, mobiteli 80 maraka...

Radiosarajevo.ba
Originalni parfemi po pet, mobiteli 80 maraka...


Treba vam jakna, mobitel, sat, ili možda vjetrobransko staklo? Ove proizvode, i još mnoge, možete kupiti na aukcijama i licitacijama koje organizuje Uprava za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH).

Original parfeme možete kupiti za pet do 16 maraka, move mobilne telefone po 80 KM, kožnu jaknu za 140 KM.

Ovo su samo neki od proizvoda koji su bili u ponudi na aukciji održanoj polovinom februara u Tuzli, a mogli su se kupiti još i markirani ručni satovi po 120 maraka, auto-dijelovi kao što su vjetrobransko staklo, čija je cijena bila 80 ili kompjuterska centrala od 250 maraka, pišu Nezavisne novine.

Na drugoj aukciji, koja je održana u januaru, u ponudi su bili ženski kompleti i haljine po 30 maraka, jakne po 30, torbe po 10 i kaiševi po svega pet maraka po komadu.

Ratko Kovačević, portparol UIO BiH, kazao je da sva roba koja se pokuša uvesti bez plaćanja uvoznih dažbina bude oduzeta i ima status privremeno oduzete robe dok se predmet ne riješi na sudu.

"Sud u svojoj odluci navede šta treba uraditi s oduzetom robom, i ako je u pitanju akcizna roba, kao što su cigarete ili alkohol, onda se uništava, a druga roba se prodaje na našim aukcijama i licitacijama, i prihod od toga uplaćuje se na jedinstveni račun", pojasnio je Kovačević.

On je naveo da se kod lako kvarljive robe, kao što je hrana, mora voditi računa o isteku roka trajanja, pa ako se približava rok, a postupak pred sudom nije završen, roba se prodaje, a novac se deponira.

"Ako se poslije na sudu utvrdi da se roba mora oduzeti, onda se novac od prodaje uplaćuje na jedinstveni račun, a ako bude suprotno, novac se daje vlasniku te robe", objasnio je Kovačević, dodajući da takvu robu na aukcijama uglavnom kupuju vlasnici trgovina.

On je precizirao da je u prošloj godini na aukcijama i licitacijama UIO BiH prodata roba čija je vrijednost 400.000 maraka, a uništena je uglavnom akcizna roba u vrijednosti od 600.000 KM.

Kovačević je naglasio da je riječ o originalnim proizvodima, jer putem aukcija nije moguće prodavati kopije, a na ovako niske cijene odlučuju se da bi privukli kupce.

"Sve informacije kada i gdje će biti održana sljedeća aukcija, građani mogu pronaći na našoj web stranici",naveo je Kovačević.

Gordana Bulić, predsjednik Upravnog odbora Saveza udruženja potrošača BiH, kazala je da je svakako pozitivna vijest da se oduzeta roba prodaje građanima po mnogo nižim cijenama, jer je tako i u većini ostalih europskih zemalja.

"Bolje da neko kupi tu robu nego da se ona uniši i baci. Jedino je pitanje na koji način se ta roba prodaje i da li svi potrošači imaju pristup tim prodajama, jer bi to svima trebalo omogućiti", kazala je Bulićeva.

Ona je istakla da je, takođe, bitno i da ta roba bude sigurna za upotrebu i da ne postoji rizik za zdravlje ljudi.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak