Saborna crkva u Mostaru: Vjernici u ovom gradu još čekaju kraj renovacija za ovaj pravoslavni hram
Mostar je dom jedne od najljepših pravoslavnih crkvi u Bosni i Hercegovini, Saborne crkve svete Trojice, ali se već godinama renovira i kraj se ne nazire.
Priča oko ove crkve počinje još krajem 19. vijeka, tačnije 1863. godine. Tada, za potrebe Srpske pravoslavne crkve i uz podršku sultana Abdul Aziza počinje izgradnja crkve u Mostaru.
Osim sultana, gradnju su podržali i mnogi stanovnici Mostara, bilo kroz novac, bilo kroz svoj rad. Interesantno je spomenuti da je sam objekat izgrađen na imanju koje je dodijelio Omer-paša Latas, specifično za ovu crkvu.
Objavljena prognoza za BiH do 5. decembra: Evo kad se vraćaju sunce i temperature do 13 stepeni
Izgradnja je završena 1873. godine. Bila je duga 50 metara i široka 26 metara, uz jedan toranj.
Nažalost, Saborna crkva u Mostaru bila je, kao i mnogi drugi sakralni objekti u BiH, žrtva rata i sveopšteg uništenja u našoj zemlji. Tokom sedmog i osmog juna 1992. godine, ona je uništena do temelja.
Ipak, 2010. godine pokreće se projekt renovacije koji traje i do dana današnjeg. Samo u 2023. godini, grad Mostar je u svrhu renoviranja ovog objekta dao pola miliona KM.
Nažalost, zbog incidenata vandala koji su krajem prethodne godine ozbiljno oštetili ovu vjersku instituciju, došlo je do usporenja renovacija.
Sada, iako ona s vana izgleda gotovo, Saborna crkva u Mostaru još uvijek nije spremna da primi vjernike.
To će biti još jedan Vaskrs u nizu gdje u nekada najvećem pravoslavnom hramu na Balkanu neće biti ljudi.
Ovom prilikom, razgovarali smo s protojerejem Nebojšom Radićem, koji predstavlja Srpsku pravoslavnu parohiju drugu mostarsku.
On je za portal Radiosarajevo.ba rekao kako još uvijek nema nikakvih aktivnosti planiranih za crkvu svete Trojice.
"Nažalost, neće biti ništa planirano za Vaskrs u Sabornoj crkvi. Unutra, jednostavno, nema ničega.
Ipak, svi vjernici iz Mostara će moći doći na sve aktivnosti vezane za ovaj praznik u staru crkvu, odmah uz Sabornu", rekao je Radić, referirajući se na Crkvu rođenja Presvete Bogorodice.
Ova crkva je, kao i Saborna crkva svete Trojice, nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine, te je ona glavno sabirno mjesto za pravoslavce u Mostaru.
Kada smo ga upitali za kraj renovacija Saborne crkve, Radić nam je odgovorio da nije siguran.
"Teško je reći. Renovacije su na nekih 65 posto, ostaje još cijela unutrašnjost da se završi", rekao je protojerej Nebojša Radić.
Ostaje svakako nada da će pravoslavci u Mostaru imati mogućnost odlaska u svoju Sabornu crkvu, ali i da će svi građani Bosne i Hercegovine ponosno gledati na renovirani objekat kao simbol suživota i poštovanja za sve vjere u našoj zemlji.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.