Lejla Turčilo: Ozbiljne države obrazovanje smatraju jednim od stubova društva
O odlivu mozgova i nezaposlenosti mladih se već duže priča u javnom prostoru.
Koliko je postojeći obrazovni sistem u BiH adekvatan da mladim ljudima u BiH priži znanje i kompetencije koje će im omogućiti bolji položaj na tržištu rada?
U dokumentu Mišljenje o zahtjevu Bosne i Hercegovine za članstvo u Evropskoj uniji, koji je Evropska komisija usvojila 29. maja 2019. godine, jasno je pokazano kako riješiti taj problem: da bi se dosegli standardi EU u obrazovanju i zapošljavanju, potrebno je pojednostaviti kompleksan, fragmentiran sistem obrazovanja. Potrebno je modernizirati kurikulume i revidirati obrazovne politike kako bi bolje komunicirali sa tržištem rada.
Unapređenje sistema obrazovanja utiče na bolju povezanost obrazovnih institucija sa tržištem rada. Takođe, adekvatnije obrazovne poliltike i bolje vrednovanje znanja utjecat će i na stav pojedinca prema cjeloživotnom učenju, koje je u današnje vrijeme postalo neophodno.
Profesorica dr. Lejla Turčilo, s Fakulteta političkih nauka u Sarajevu, u videu govori o značaju obrazovanja za budućnost BiH.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.