Otvorena prva javna kuhinja za bebe u BiH: Po obrok svaki dan dođe 30 mališana
Prva javna kuhinja za bebe u Bosni i Hercegovini otvorena je u Bratuncu.
To je mjesto gdje roditelji mogu doći po obroke za svoje mališane kojima je ova vrsta pomoći potrebna.
"Kuhinja za bebe nastala je kao rezultat našeg petogodišnjeg rada sa socijalno ugroženim bebama u okviru humanitarnog projekta pod nazivom 'Idemo na babine' gdje svakodnevno pomažemo bebama", govori na početku razgovora za portal Radiosarajevo.ba Aida Sadiković Mehonić, predsjednica Udruženja "Obraduj nekoga".
Helez: Šta očekivati od čovjeka koji je s Jevrejskog groblja pucao iz snajpera po Sarajevu?
U javnoj kuhinji za bebe ovog Udruženja svoj obrok svakodnevno dobije 30 najmlađih građana, a zbog jako teške situacije izazvane pandemijom koronavirus pretpostavlja se da će se ovaj broj do kraja godine udvostručiti.
"S početkom pandemije COVID-19 broj korisnika se udvostručio. Mnogo ljudi nam se javlja jer su ostali bez posla. Tada se javila potreba da otvorimo prostorije u nekim od daljih gradova kako bismo rasteretili projekat, a da bi ti korisnici mogli dolaziti po svoje obroke. I tako se javila ideja da se otvori 'javna baby kuhinja.' Kuhinja broji 30 korisnika koje smo dobili u saradnji s nadležnim centrom za Socijalni rad Bratunac kao i iz naših internih baza s obzirom na to da smo posjećivali mnogo beba u tom kraju", ističe Sadiković Mehonić.
Kroz razgovor saznajemo da u ovim prostorijama bebe dobijaju obrok koji je prosječne vrijednosti više od 6 KM.
"Bebe svakodnevno dobijaju kašicu. Akcenat je da svih sedam dana ta kašica bude različita svaki dan. Dakle, da ima voćnih i povrćnih kašica tako da bebe unose nutritijente koji su im potrebni. Pored kašice dobijaju i mlijeko. Bebe koje ne doje dobijaju litar mlijeka a imaju iznad godinu dana, a za bebe koje doje i mlađe su od godinu dana dobijaju adaptiranu formulu. Uz to još dobijaju palentu, griz, kakao, mljeveni petit keks, zavisno šta je taj dan na jelovniku. Uvijek se trudimo da bude raznovrsno za sedam dana. Pored toga dobijaju još i voće i povrće koje je otkupljeno od lokalnih proizvođača, tako da bebama dajemo zaista kvalitetan obrok", napominje Sadiković Mehonić.
Pored obroka, bebe jednom mjesečno dobijaju i higijenski set koji sadrži paket pelena, šampon, kremu i mlijeko za bebe.
U okviru "baby kuhinje" otvoren je i "baby shop" s odjećom i opremom za bebe, a naša sagovornica kaže da su se roditelji njihovih beba korisnica posebno oduševili postojanjem ovog shopa.
"U sklopu kuhinje nalazi se i besplatan baby shop koji se nalazi u istim prostorijama kuhinje. Bebe se tu oblače, imaju igračke i sve što im treba", dodaje Sadiković Mehonić.
Ističe kako Udruženje neprestano radi na animiranju stanovništva da učestvuje u donacijama za baby kuhinju.
"Donacije se vrše u našim prostorijama u Sarajevu, a sve dodatne informacije mogu se pronaći na Facebook stranici 'Obraduj nekoga'", dodaje na kraju razgovora za portal Radiosarajevo.ba Aida Sadiković Mehonić.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.