CSAPE projekat: Edukacija u borbi protiv seksualnog zlostavljanja djece

1
Promotivni tekst

Seksualno zlostavljanje djece predstavlja jednu od najtežih povreda dječijih prava i ostavlja trajne posljedice na njihovo fizičko i mentalno zdravlje. Usprkos ozbiljnosti problema, o njemu se rijetko govori, a nedostatak otvorenog razgovora i edukacije ostavlja djecu ranjivom i neinformisanom. Svake sekunde, materijali seksualnog zlostavljanja djece distribuiraju se, prodaju i gledaju online, uključujući djecu uzrasta od 3 do 13 godina. Ovo ne smije biti stvarnost nijednom djetetu.

CSAPE projekat (Prevencija i edukacija o seksualnom zlostavljanju djece) 2022–2024, dvogodišnja je inicijativa realizovana u protekle dvije godine sredstvima Evropskog fonda za unutrašnju sigurnost (ISF). Projekat je okupio pet evropskih zemalja - Finsku, Island, Grčku, Albaniju i Bosnu i Hercegovinu—s ciljem unapređenja prevencije seksualnog zlostavljanja djece kroz edukaciju i saradnju.

CSAPE sastanak Sarajevo

Save the Children za sjeverozapadni Balkan, zajedno s partnerima iz CSAPE konzorcija, posvetio se razvoju materijala i edukativnih programa koji mogu pomoći djeci, roditeljima i stručnjacima da se efikasno bore protiv ovog problema.

Kreirali smo animirani video koji pomaže djeci i mladima da razumiju svoja osjećanja, misli i pitanja o seksualnosti. Bez osuđivanja i stigme, pružili smo jasne i otvorene informacije koje im omogućavaju da se osjećaju sigurno, zaštićeno i informisano.

Razvili smo sveobuhvatan edukativni paket za profesionalce koji direktno rade s djecom. Ovaj alat pomaže u podizanju svijesti i adresiranju problema seksualnog zlostavljanja djece. Sadrži pet modula prilagođenih različitim starosnim grupama, fokusirajući se na: Seksualna prava, ljudsko tijelo, emocionalne i komunikacijske vještine, granice i pristanak, zaštitu djece od seksualnog zlostavljanja.

Uz to, razvili smo prateće informativne materijale - brošuru za djecu i Vodič za roditelje/staratelje te pružili obuku za preko 500 profesionalaca iz oblasti obrazovanja i socijalne zaštite koji rade s djecom uzrasta 5 do 11 godina, kako bismo podstakli primjenu ovih alata u direktnom, preventivnom radu sa djecom.

Posebno smo ponosni na osnivanje Dječijeg savjetodavnog odbora, dajući glas djeci i mladima i omogućavajući im da direktno učestvuju u projektu. Njihove ideje i perspektive bile su neprocjenjive u oblikovanju naših aktivnosti i osiguravanju da one zaista odgovaraju potrebama mladih.

Projektni dječiji savjetodavni odbor okupio je djecu i mlade iz pet zemalja CSAPE konzorcija koji su učestvovali u razvoju edukativnih i promotivnih materijala

Realizovali smo i obuku za 160 profesionalaca koji direktno rade s djecom uzrasta 12 do 17 godina, kako bi bili osposobljeni da prepoznaju znakove potencijalnih rizika za zlostavljanje i da adekvatno reaguju, pružajući potrebnu podršku djeci i mladima u riziku. Teorijski okvir ovog edukativnog paketa zasnovan je na kognitivno-bihejvioralnoj terapiji (KBT). Povećavanjem znanja stručnjaka o fenomenu seksualnog interesa za djecu i vještina vođenja razgovora, omogućena je rana intervencija i podrška mladima.

Predstavnici JU "Centar za socijalni rad" Banja Luka na obuci za profesionalce o temi: "Prevencija seksualnog iskorištavanja djece, sa fokusom na mlade kao potencijalne izvršitelje"

Kao kruna dvogodišnjeg rada, održan je završni seminar u Briselu 30. oktobra 2024. Godine, koji je okupio predstavnike iz svih pet zemalja učesnica, kao i stručnjake iz akademske zajednice, Evropske unije, Glavne uprave za migracije i unutrašnje poslove Evropske komisije te organizacije Save the Children Europe sa gotovo 300 učesnika iz više od 20 zemalja.

Posebno značajan trenutak bio je panel na kojem su mladi predstavnici Dječijeg savjetodavnog odbora hrabro podijelili svoja iskustva i razmišljanja o izazovima i rizicima s kojima se suočavaju online. Njihova iskrenost i otvorenost pružili su dragocjen uvid u stvarnost s kojom se suočavaju mladi danas. Istakli su koliko je seksualna edukacija ključna u pomaganju mladima da se nose s ovim izazovima i naglasili odgovornost odraslih da ih podrže i zaštite.

Willy Bergogne, direktor Save the Children Europe i predstavnik za EU, istakao je: "Osjećao sam se izuzetno privilegovanim što sam imao priliku održati uvodno obraćanje na seminaru i mogu samo zahvaliti CSAPE projektnom timu na ovoj prilici. U Evropi je jedno od petero djece žrtva nekog oblika seksualnog zlostavljanja, dok je na globalnom nivou preko 300 miliona djece pogođeno online seksualnim iskorištavanjem i zlostavljanjem. Obim problema zahtijeva snažne, hrabre i kolektivne akcije, i svakako nam je potrebno više inicijativa poput CSAPE".

Willy Bergogne, direktor Save the Children Europe

Theresa Ryan-Rouger, viša projektna službenica u organizaciji Missing Children Europe, naglasila je važnost međunarodne saradnje u borbi protiv online seksualnog zlostavljanja djece, ističući da su projekti poput CSAPE od vitalnog značaja za stvaranje sigurnijeg digitalnog okruženja za djecu.

Učesnici seminara istakli su da je najznačajniji uvid bio koliko je važno osigurati da zajednice, staratelji i profesionalci imaju konkretne alate i korake za prevenciju i reakciju na seksualno zlostavljanje djece: 92% učesnika smatra da je seminar bio koristan za njihov rad te da su stekli nova saznanja o mladima koji imaju seksualne misli prema mlađoj djeci dok je 94% naučilo nove stvari o prevenciji seksualnog zlostavljanja kroz seksualnu edukaciju.

Ovi rezultati potvrđuju značaj projekta CSAPE i utjecaj koji je imao na profesionalce i stručne zajednice širom Evrope. Seksualno zlostavljanje djece je kompleksan problem koji zahtijeva multidisciplinarni i međunarodni pristup. Kroz CSAPE projekat, pokazali smo da je edukacija važan alat u prevenciji zlostavljanja. Pružanjem pravih informacija i resursa djeci, mladima, roditeljima i profesionalcima, možemo stvoriti sigurnije okruženje u kojem se djeca osjećaju zaštićeno i podržano.

Save the Children za sjeverozapadni Balkan nastavlja svoj posvećeni rad na zaštiti prava i dobrobiti djece. Ovaj projekat je pokazao da zajedničkim naporima možemo postići konkretne promjene i da je svaki korak ka prevenciji značajan.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak