Bosanski stećak u srcu Danske

Radiosarajevo.ba
Bosanski stećak u srcu Danske
Kraljevina Danska, kao i Bosna i Hercegovina, ima zanimljivu i bogatu srednjovjekovnu historiju.

Uslijed rata u Bosni i Hercegovini u periodu od 1992. do 1995. godine veliki broj građana ove zemlje bio je primoran napustiti svoje dotadašnje domove.

U tim haotičnim trenucima utočište građanima Bosne i Hercegovine srdačno su pružile mnoge evropske države, među kojima je bila i Kraljevina Danska, piše Al Jazeera Balkans.

Rezultat prijateljskog odnosa ove države prema Bosancima i Hercegovcima je i činjenica da u ovoj zemlji trenutno živi više od 22.000 građana koji vode porijeklo iz Bosne i Hercegovine.

Koliko su vlasti Danske bile prijateljski raspoložene prema izbjeglicama iz Bosne i Hercegovine govori i činjenica da im je u veoma kratkom roku omogućen pristup visokom obrazovanju, što je bila samo jedna u nizu pogodnosti.

U danima kada se navršava 25 godina od pristizanja prvih izbjeglica u ovu zemlju, bh. zajednica se na originalan način odlučila zahvaliti vlastima ove zemlje za pomoć u trenucima kada je bilo najpotrebnije.

Mensur Graca, voditelj BH Radija Odense, uz udruženje Bošnjaka logoraša, jedan je od pokretača akcije sakupljanja sredstava za izradu prvog stećka koji će biti uručen u znak zahvalnosti nekoj od evropskih država koje su bosanskohercegovačkim građanima pružili utočište. Stećak, kao bosanski nacionalni simbol, prigodan je poklon, a činjenica da će biti izgrađen od bosanskog kamena i poslan u Dansku govori o ozbiljnosti čitavog projekta.

"Danska je za sve nas uradila mnogo i skoro da je nemoguće zahvaliti se ovoj državi na pravi način. Iz razloga što se navršava 25 godina od kako su prvi Bošnjaci zbog rata izbjegli u Dansku, odlučili smo se barem simbolično odužiti našim domaćinima. Tražeći nešto prigodno, a u isto vrijeme i za nas značajno, došli smo na ideju da narodu Danske poklonimo stećak, naš historijski simbol. Kada smo ovu ideju predočili danskim zvaničnicima, bili su oduševljeni i vrlo rado su prihvatili ovaj mali znak pažnje", ističe Graca.

Kako kaže, vlasti u gradu Odense odobrili su na jednom od vijećničkih sastanaka postavljanje stećka u parku, što je potvrda podrške danskih vlasti. Oni su se, također, odlučili da će podržati ovaj projekat, što će pomoći bosanskohercegovačkoj zajednici pri realiziranju projekta.

"Raduje nas činjenica da su vlasti u gradu Odense prihvatili naš prijedlog o postavljanju stećka. Oni su upoznati s našom akcijom prikupljanja sredstava za projekat, koja još nije privedena kraju. Vlasti nas podržavaju u ovome, ali ne novčano, jer smo, kao zajednica, odlučili da ćemo sve troškove snositi sami. Sve to govori da su vlasti ovdje prepoznale značaj projekta, a što je, ustvari, bio jedan od naših ciljeva", rekao je Graca.

Ostatak teksta možete pročitati na ovom linku.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak