Ishod izbora u CG veliki je poraz EU: Plaća se preskupa cijena jeftinog ruskog gasa

Radiosarajevo.ba
Ishod izbora u CG veliki je poraz EU: Plaća se preskupa cijena jeftinog ruskog gasa

Putinov strateški cilj je obnova Sovjetskog Saveza povratkom na carističke osnove imperijalne Rusije, povratkom na mjeru uticaja, moći i dostojanstva iz vremena Hladnog rata, piše u kolumni Nikola Samardžić, historičar i profesor Univerziteta u Beogradu, prenosi Danas.rs.

Zahvaljujući slabosti Evropske unije, naročito koruptivnim djelovanjem energetske politike, počeo je da pridobija sve države bivšeg sovjetskog lagera, bez baltičkih republika. 

Njemačka se ponovo dijeli na DDR ostatak. Prostor bivše Jugoslavije, od nedavno sve sa Slovenijom, Putin je premjestio na Kavkaz. 

Model nove Evrope pod ruskom komandom podsjeća na žalosnu sudbinu Gruzije koju je EU prepustila istim nemarom kojim se danas povlači iz bivše Jugoslavije. 

Ishod izbora u Crnoj Gori, ali i procesi koji su prethodili, naredni je veliki poraz EU nakon aneksije Krima i komadanja Ukrajine. 

Evropska ideja plaća preskupu cijenu jeftinog ruskog gasa, energenta fascinantnog ekonomskog rasta iz protekle tri decenije. Ali materijalno blagostanje nije dovoljna osnova slobodama i kulturi u stanju koje je ratno. 

Evropa je u drugom Hladnom ratu lišena one hrabrosti, vizija i jedinstva kojima nije raspolagala ni kad je trebalo da se suprotstavi fašizmu, nacizmu i boljševizmu. 

Na njenim periferijama te tri zlokobne ideje ponovo su oživjele, i u ovom trenutku ih ništa ne zaustavlja. 

Civilizacija slobodnog svijeta je u tragičnom raskoraku posljednje etape Trumpove administracije. EU se nije dovoljno emancipovala od ruske i američke politike. 

Deklarisanim i zacrtanim evropski interesi, vrijednosti, vizije, moraju ostati u domenu evropskog liderstva i institucija, van domašaja bilo kojeg imperijalnog klatna. 

Suočavamo se sa zabrinjavajućim perspektivama. Ako nas EU bude prepustila našim sopstvenim odlukama, koje kreiraju agenture Beograda i Moskve upravljajući klijentelama u Banjoj Luci i Podgorici, prepustit će nas, time, i odgovornosti za destabilizaciju susjedstva koja je zapravo već dugo u toku. 

Drugi put u trideset godina vlast u Beogradu pokušava da sprovede memorandumski projekat, i ponovo tako, da ga ili ostvare, ili osujete, strane sile. 

NATO je intervenisao 1995. i 1999. u Hrvatskoj, BiH i na Kosovu, ali su se zatim nametale odluke koje su u svojoj nedovršenosti nosile klice postupnog raspadanja. 

Svaka isključiva i agresivna srpska politika iz proteklih trideset godina vodila je tuđim, i nametnutim rješenjima. Ako će, u narednom vremenu, Crna Gora biti privremena kompenzacija za Kosovo, ni takav obrt neće voditi smirivanju i pomirenju. 

Potrošili smo ogromno vrijeme u nastojanjima da pripadnemo evropskom svijetu. Od tog svijeta nikad nismo bili dalje. U EU ulaze uređene i slobodne države. 

U Srbiji političke manjine evropsku ideju nisu uspjele da približe političkoj većini jer je elita srpskog naroda ostala čvrsto i odlučno uz ideju, i sopstveni interes, da pripadnemo sovjetskom svijetu. 

Ali sovjetski svijet neće biti „srpski“. Nismo se vratili u devedesete, vratili smo se u izbor između Tita i Staljina. Taj izbor jeste bio nikakav, ali su Srbija i Crna Gora, i tada, birale veće umjesto manjeg zla.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak