Rusija lansirala 15 krstarećih projektila na Kijev, Ukrajinci tvrde: 'Žele ubiti što više civila'

0
Hina
Rusija lansirala 15 krstarećih projektila na Kijev, Ukrajinci tvrde: 'Žele ubiti što više civila'
Foto: Twitter / Napadi na Kijev

Rusija je u utorak ujutro lansirala oko 15 krstarećih projektila na glavni grad Ukrajine no sustavi protuzračne obrane sve su ih oborili, rekli su ukrajinski dužnosnici, a nakon što su se nad većim dijelom zemlje oglasila upozorenja na zračni napad.

Načelnik gradske vojne uprave Kijeva Serhiy Popko naveo je kako su se planovi agresora izjalovili. 

Napadi u utorak, već peti ovoga mjeseca, dogodili su se dan nakon što je Rusija lansirala najveći broj bespilotnih letjelica dosad. 

Pripadnik Granične policije BiH počinio samoubistvo iz službenog pištolja

Pripadnik Granične policije BiH počinio samoubistvo iz službenog pištolja

Popko tvrdi kako Rusi pokušavaju ubiti što više civila i na današnji Dan pobjede u Rusiji, jedan od najsvečanijih tamošnjih državnih praznika, kojim se obilježava godišnjica poraza nacističke Njemačke 1945. godine.

Kazao je i da prema preliminarnim informacijama nije bilo žrtava u napadu koji je izveden krstarećim projektilima iz područja Kaspijskog mora.

Krhotine su pale na kuću u okrugu Holosiivskyi na jugozapadu Kijeva, istaknuo je gradonačelnik Kijeva Vitalij Kličko, dodavši kako nije bilo žrtava ni velike štete.

Rusija: 'Obustavili smo rad najveće nuklearne elektrane u Evropi'

Rusija: 'Obustavili smo rad najveće nuklearne elektrane u Evropi'

U četvrti Shevchenkivskyi u središnjem Kijevu, koja je često meta, na cesti su također pronađene krhotine.

Američka ambasadorica u Ukrajini Bridget Brink osudila je jutrošnji napad.

"Ukrajina, Europa i SAD su jučer obilježili pobjedu nad tiranijom. Rusija obilježava 9. maj s više raketa i dronova lansiranih prema ukrajinskim gradovima i civilima", napisala je na Twitteru.

[twitter]https://twitter.com/USAmbKyiv/status/1655791066426097665[/twitter]

UN: Najmanje 23.606 civilnih žrtava u Ukrajini od početka rata

Prema agenciji UN-a za ljudska prava, u ruskoj invaziji na Ukrajinu ubijeno je najmanje 8.791 civila, a ranjeno njih najmanje 14.815. Samo od 1. do 7. maja ove godine potvrđena je 221 civilna žrtva u Ukrajini.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije