Ima li kraja? Iz Moskve stigla prijetnja članicama UN-a
Rusija je danas upozorila članice Ujedinjenih nacija da bi podrška ili uzdržanost tokom glasanja o inicijativi SAD-a da se Moskva suspenduje iz Savjeta za ljudska prava bila smatrana "neprijateljskim gestom" sa posljedicama po bilateralne odnose, navodi se u dopisu u koji je imala uvid agencija Reuters.
SAD su početkom sedmice saopštile da će tražiti suspenziju Rusije nakon što je Ukrajina optužila rusku vojsku za ubistvo više stotina civila u gradu Buči.
Generalna skupština UN-a sutra će se u Njujorku glasanjem izjasniti o ovoj mjeri.
Putujete kroz Hrvatsku? Od 10. aprila prestaje pečatiranje pasoša, prelazak se evidentira digitalno
Za suspenziju neke države iz Savjeta za ljudska prava potrebna je dvotrećinska većina, ukoliko je ta zemlje izvršila ozbiljna i sistematska kršenja ljudskih prava. Savjet za ljudska prava ima 47 članica i sjedište u Ženevi.
U dopisu ruska misija u UN-u zatražila je od članica Ujedinjenih nacija da se izjasne protiv "antiruske rezolucije". Nije poznato koliko je država dobilo dopis.
"Vrijedno je pomenuti da će, ne samo podrška sličnoj inicijativi, već i uzdržanosti i neučešće tokom glasanja, biti smatrano neprijateljskim gestom. Pored toga, stav svake države bit će uzet u obzir tokom razvoja bilateralnih odnosa i radu na važnim pitanjima unutar okvira UN-a", ističe se u dopisu, piše N1.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.