SDA odgovorila Dodiku: "Fašističkim izjavama prijeti Bošnjacima kao što je prijetio Karadžić"

8
Radiosarajevo.ba
SDA odgovorila Dodiku: "Fašističkim izjavama prijeti Bošnjacima kao što je prijetio Karadžić"
Foto: N. G. / Radiosarajevo.ba / SDA press, Bakir Izetbegović

Stranka demokratske akcije saopćila je da su reakcije zvaničnika Srbije i bh. entiteta Republika Srpska na najavu usvajanja Rezolucije Ujedinjenih nacija o genocidu u Srebrenici, najbolji dokaz da trenutna zvanična srpska politika nije odustala od zločinačkih velikosrpskih ciljeva i provođenja politika definiranih u memorandumima SANU.

"Najočitije to potvrđuju fašističke izjave Milorada Dodika da "Srbi ne mogu živjeti s muslimanima, Bošnjacima" i da je "Bošnjacima dovoljno 25 posto teritorije Bosne i Hercegovine"", navodi se u saopćenju.

Dodaje se da su ove Dodikove izjave najdirektnije prijetnje Bošnjacima od vremena prijetnji Radovana Karadžića.

Manchester City ostao bez pobjede nakon što je ispustio dva gola prednosti

Manchester City ostao bez pobjede nakon što je ispustio dva gola prednosti

"Jer, to da "Srbi ne mogu živjeti s Bošnjacima" i da Bošnjake treba sabiti na 25 posto teritorije, može se postići samo pokretanjem nove spirale zla i nasilja kakvu su svojedobno pokrenuli Milošević, Karadžić, Mladić i drugi. Politika "razdvajanja naroda" i etničkog čišćenja koju su oni predvodili rezultirala je genocidom i drugim teškim ratnim zločinima. Ali i stradanjem srpskog naroda i doživotnim robijama za većinu srpskih ratnih vođa. Istovremeno, Bosna i Hercegovina i Bošnjaci su opstali, što bi svima trebala biti jasna i pouka i poruka", navode iz SDA.

U saopćenju se dalje kaže da politički nasljednici presuđenih ratnih zločinaca sada bi da zabrane da se o genocidu i zločinima govori, predstavljajući to "napadom na srpski narod".

"Nepopravljivu štetu srpskom narodu ustvari uporno čine oni, a ne neko drugi, na leđa mu tovareći kolektivnu krivicu za nedjela pojedinaca. Istovremeno, dok govore o „ugroženosti Srba“, prijete i vrijeđaju Bošnjake, a u Srebrenici u kojoj je počinjen genocid, promjenama naziva ulica žele srbizirati ovaj grad. Rezolucija UN-a o genocidu u Srebrenici potrebna je upravo zbog njih i njihove politike", navodi se u saopćenju.

Uz to su, dodaje se, od strane svih koji će podržati usvajanje Rezolucije, potrebni i odlučniji i konkretniji koraci koji će pomoći da se ovakva politika zaustavi na vrijeme.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (8)

/ Povezano

/ Najnovije