Grad Banjaluka naručio 200 flopi disketa?!

Radiosarajevo.ba
Grad Banjaluka naručio 200 flopi disketa?!

 

Osim što se radi o zastarjeloj tehnologiji, koja primjenu ima još samo na privjesku kod hipstera ili za rad na najstarijim kompjuterskim mašinama u industriji, flopi diskete se danas uglavnom koriste još i za skidanje leda sa šajbe automobila, podmetač za pivo ili slične "uradi sam" namjene, a proizvođači kompjutera već godinama ne nude flopi "čitače" u osnovnoj opremi.

Nabavka 200 flopi disketa bila je među temama i u gradskoj skupštini, gde je poslanik Aleksandar Zolak postavio pitanje - da li ovo znači da RS ima neke ekskluzivne informacije da će u ovoj godini porasti svjetska potreba za flopi disketama - jer su do sada gradski službenici trošili 20 disketa godišnje, a za 2013. godinu - naručeno je 10 puta više!?

No, oci Banje Luke, ne misle tako. Za ovu su godinu naručili, prema informaciji Pressa, čak 200 flopi disketa. Radi se o kupovini 288 megabajta skladišnog virtuelnog prostora, što je Banju Luku koštalo 110 maraka. Zar je zaista potrebno naglasiti da bi na jedan obični USB, kakvi se dijeli kao privjesci i koštaju nekoliko maraka te su kapaciteta jednog gigabajta, moglo stati nešto manje od četiri godišnje narudžbe flopi disketa grada Banjaluke?

Obrazloženje za nabavku 200 flopi disketa, koje je za Press stiglo iz Gradske uprave, jeste to da 307 od 520 računara u Administrativnoj upravi ima, kako kaže portparol Milenko Šajić – čitač za ovu disketu...

„Tačno je da se u tehničkoj specifikaciji kompjuterskog potrošnog materijala nalazi količina od 200 komada flopi disketa, što ne znači da će narudžba biti i izvršena. Ugovorom o nabavci kompjuterskog potrošnog materijala precizirano je da će se roba isporučivati sukcesivno, na osnovu narudžbenice kupca. To znači da ne moramo, ako nemamo potrebe, naručiti ni jednu jedinu disketu“, govori Šajić.

Zbog čega uopšte postoji potreba za naručivanjem, ili razmišljanjem o naručivanju flopi disketa za gradsku upravu, odgovor nije stigao. Flopi diskete nemaju nikakve prednosti u odnosu na savremene prenosne medije, ali imaju veoma mali skladišni prostor - 1,44 megabajta što je ekvivalentno veličini manje fotografije ili polovini pjesme u mp3 formatu - slabu brzinu prenosa podataka, te veliku sklonost ka kvarenju i gubitku podataka.

Za 110 KM, koliko je izdvojeno za diskete, moglo je biti kupljeno 11.264 megabajta prostora, na savremenijoj, bržoj i pouzdanijoj tehnologiji.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije