Dan sjećanja na 1.601 ubijeno dijete u opkoljenom Sarajevu: U Kantonu Sarajevo danas je Dan žalosti

6
Radiosarajevo.ba
Dan sjećanja na 1.601 ubijeno dijete u opkoljenom Sarajevu: U Kantonu Sarajevo danas je Dan žalosti
Foto: Facebook / Spomenik ubijenoj djeci Sarajeva i dijete

U Kantonu Sarajevo danas je Dan žalosti.

Dan sjećanja na ubijenu djecu Sarajeva - 5. maj trajno je proglašen Danom žalosti u Kantonu Sarajevo prošlogodišnjom Odlukom Vlade Kantona Sarajevo.

U skladu s Odlukom, na ovaj dan se odgađaju sve javne manifestacije zabavnog karaktera

Spremni za napad na Ukrajinu: Rusija doprema i raspoređuje svoje najmodernije borbene avione

Spremni za napad na Ukrajinu: Rusija doprema i raspoređuje svoje najmodernije borbene avione

Podsjećamo da je Vlada KS, u koordinaciji sa Udruženjem roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva, organizuje polaganje cvijeća i odavanje počasti 7. maja 2024. godine u 13:00 sati na trgu kod Spomen obilježja ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva, uz prigodan program.

Odluka o proglašenju 5. maja Danom žalosti u Kantonu Sarajevo je donesena na inicijativu ministra za boračka pitanja Omera Osmanovića, koji je istakao kako je neophodno da ovaj datum, kao jedan od najbolnijih za stanovnike ovog grada bude trajno obilježavan i kao Dan žalosti.

U toku opsade Sarajeva od 1992. do 1995. godine pripadnici Vojske Republike Srpske ubili su 1.601 dijete ovog grada.

Danas, 5. maja, obilježava se Dan sjećanja na ubijenu djecu opkoljenog Sarajeva.

Prema zvaničnim podacima 1.601 dijete je ubijeno tokom četiri godine opsade Sarajeva (1992.-1995.), a više od 14 hiljada ih je ranjeno. Teror nad građanima Sarajeva trajao je 1.425 dana, a napadi na civile s položaja Vojske RS odvijali su se svugdje i u svako doba dana ili noći.

Djeca Sarajeva ubijana su na igralištima ispred zgrada, na ulicama, u redovima za hranu i vodu.

Vlada Kantona Sarajevo je 2019. godine jednoglasno donijela odluku da će se 5. maj obilježavati kao Dan sjećanja na ubijenu djecu Sarajeva.

Historijski muzej BiH od februara 2020. godine prikuplja lične predmete ubijene djece tokom opsade Sarajeva, koji su izloženi u postavci memorijalne 'Bijele sobe'. Za zločine nad djecom počinjene tokom opsade Sarajeva, za sada niko nije odgovarao.

Pravosnažno, za opsadu Sarajeva, pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) u Hagu na doživotnu robiju osuđen je Stanislav Galić, dok je 29 godina zatvora dobio Dragomir Milošević, obojica nekadašnji komandanti Sarajevsko-romanijskog korpusa koji su držali pod opsadom Sarajevo 44 mjeseca.

Benjamina Karić: Djeca Sarajeva su najnevinije od svih nevinih žrtava opsade našeg grada

Benjamina Karić: Djeca Sarajeva su najnevinije od svih nevinih žrtava opsade našeg grada

Dio doživotnih presuda Radovanu Karadžiću, ratnom predsjedniku RS, te Ratku Mladiću, ratnom komandandu Vojske RS, odnosi se upravo na terorisanje civilnog stanovništva Sarajeva. Pred domaćim pravosuđem za zločine u opkoljenim dijelovima grada, do sada je procesuirano 12 osoba.

Pred Haškim tribunalom za zločine počinjene u Sarajevu bio je optužen i nekadašnji predsjednik Republike Srbije Slobodan Milošević, ali je umro tokom suđenja u martu 2006. godine, nakon čega je proces obustavljen.

Biljana Plavišić, bivša predsjednica RS, priznala je krivicu za učešće, između ostalog, u zločinima u Sarajevu, nakon čega je, pred sudijama Haškog tribunala osuđena na 11 godina zatvora.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (6)

/ Povezano

/ Najnovije