EURO 2024 | Turska kaznila promašaje Gruzije i startala pobjedom

3

Nogometaši Turske pobijedili su u Dortmudu ekipu Gruzije sa 3:1, u prvom susretu grupe F Europskog prvenstva u Njemačkoj.

Obje ekipe su krenulo borbeno u susret te se vidjela velika želja da se pobjedom starta na Europskom prvenstvu.

Turci su imali prvu priliku u šestoj minuti, ali je Ayhan uputio neprecizan šut glavom.

Pogledajte borilački spektakl u Sarajevu gdje su se tražile vize za veliko K-1 finale u Tokiju

Nalet Turaka se nastavio, pa je u 10. minuti Ayhan topovski šutirao i pogodio stativu protivničkog gola.

Gruzijci su prvi put zaprijetili u 12. minuti. Mekvabishvili je šutirao, ali njegov udarac sjajno brani turski golman.

Turska je stigla do vodstva u 25. minuti kada je Muldur sjajno zahvatio volej i zatresao mrežu Gruzijaca.

Mikautadze je vratio u život svoju ekipu. Gruzijac je u 32. minuti pogodio za izjednačenje (1:1). Ubrzo nakon toga isti je igrač propustio i veliku priliku za vodstvo.

Na poluvrijeme se otišlo sa remijem (1:1).

Nastavak je donio podjednako uzbudljivu utakmicu, a veliku šansu za Tursku u 46. minuti nije iskoristio Muldur.

Calhanoglu je mogao iz slobodnog udarca dovesti u prednost svoju ekipu, ali je šutirao pravo u gruzijskog golmana.

Najljepši trenutak desio se u 65. minuti kada je mladi Arda Guller sa distance pogodio rašlje protivničke ekipe za vodstvo Turaka od 2:1.

Gruzija je mogla stići do novog izjednačenja, ali je u 71. minuti Altunashvili zatresao prečku.

Turci su mogli riješiti utakmicu u 87. minuti, ali gruzijski golman je pokazao zavidne sposobnosti i odbranio udarac glavom.

Gruzijci su mogli na kraju do izjednačenja, ali su propustili dobre prilike. Gol za konačnih 3:1 postigao je Akturkoglu u sedmoj minuti nadoknade.

Turska je savladala Gruziju u Dortmundu sa rezultatom od 3:1.