EURO 2024 | Veliko iznenađenje u Frankfurtu: Slovačka pobijedila favorizovanu Belgiju

1

Veliko iznenađenje na Europskom prvenstvu priredili su reprezentativci Slovačke, koji su u meču prvog kola grupe E savladali favoriziranu Belgiju s 0:1.

Krenulo je sjajnom šansom Romelua Lukakua u 3. minuti, ali je napadač Belgije šutirao pravo u Martina Dubravku.

Uslijedio je šok za Belgijance u 7. minuti. Nakon katastrofalne greške njihove odbrane, do lopte je stigao Juraj Kucka, čiji je udarac Koen Casteels odbio do Ivana Schranza, a ovaj pogodio za iznenađujuće vodstvo Slovačke.

Nijaz Skenderagić: 'Emerik Blum bio je jedan od najvećih vizionara svog vremena'

Nastavila je Belgija s napadima, ali nije uspjevala doći do poravnanja.

Malo je falilo da Slovačka postigne drugi gol u 40. minuti, no pokušaj Lukasa Haraslina odbranio je Casteels.

Slična slika na terenu i u drugom dijelu. Romelu Lukaku je u 56. minuti promašio veliku šansu, a potom mu je poništen gol zbog offsidea.

Uslijedili su promašaji Trossarda i Johana Bakayoka, a onda je u 87. minuti Lukaku postigao novi gol, koji je ponovo poništen, ovaj put zbog igranja rukom asistenta Loisa Opende, koje je prethodilo pogotku.

Belgija u drugom kolu, 22. juna, igra protiv Rumunije, dok se Slovačka dan ranije sastaje s Ukrajinom.