Bosna i Hercegovina osvojila nova tri boda: Pobjeda Zmajeva u blijedoj igri na Bilinom polju

4
A. Sokolović
A. K. / Radiosarajevo.ba / Nogometna reprezentacija BiH / Arhiv

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine u susretu 5. kola kvalifikacija za Europsko prvenstvo pobijedila je Lihtenštajn sa 2:1 na Bilinom polju, pred 6.000 navijača koji su bodrili Zmajeve na meču u Zenici.

Ovo je druga pobjeda Zmajeva u ovim kvalifikacijama i što je najvažnije popravili smo bodovni saldo.

No, novog selektora Mehu Kodru čeka još mnogo posla da bi Bosnu i Hercegovinu doveo do drugog mjesta koje vodi direktno na EURO.

Bihać jutros topliji od Neuma: Danas sunčano i do 26 stepeni - evo kad dolazi promjena vremena

Već u trećoj minuti Bosna i Hercegovina je povela sa 1:0. Nemanja Bilbija se sjajno snašao i asistirao za Edina Džeku, kojem nije bilo teško da pogodi mrežu gostiju sa desetak metara.

⚽⚽⚽ Edin Džeko dovodi Zmajeve u prednost. Asistencija za Nemanju Bilbiju.

Posted by Nogometni savez Bosne i Hercegovine on Friday, September 8, 2023

Na drugi gol nismo dugo čekali - nakon neuspjelog kornera gostiju, Bilbija je sjajno istrčao kontru tri na dva, proigrao je Dijamanta, koji je uspio prebaciti golmana gostiju. Lopta je išla pored gola, ali je na nju natrčao Luchinger, spetljao se i postigao autogol za 2:0.

U 21. minuti je cijelo Bilino polje aplaudiralo igraču Lihtenštajna Wolfingeru.

Uživo sa Bilinog polja sa kvalifikacija za Europsko prvenstvo: Bosna i Hercegovina - Lihtenštajn 2:1

Nakon trećeg kornera njegovog tima u prvom dijelu, Wolfinger je dočekao loptu na volej na 20 metara te postigao eurogol, kakav dugo nismo vidjeli na zeničkom stadionu. Dobio je ovacije 6.000 gledalaca na stadionu i prvi gol Lihtenštajna u ovim kvalifikacija za EURO.

Nakon primljenog gola, naši su nastavili napadati, ali se do kraja prvog poluvremena rezultat nije mijenjao. Ostalo je 2:1.

Poluvrijeme na Bilinom polju. Bosna i Hercegovina ima gol prednosti protiv Lihtenštajna.

Do 60. minute sa tribina smo čuli samo zvižduke. Vrlo malo od igre. Zmajevi su držali loptu u nogama, ali nisu bili opasni kao na početku susreta.

Primljeni gol učinio je pritisak da budemo ozbiljniji i pomalo nam je "skresao" krila u napadu.

Selektor Meho Kodro je u posljednjih pola sata počeo sa izmjenama. Prvo je izašao Nalić, a ušao je Tahirović. Zvijezda Ajaxa unio je malo živosti, ali smo se i dalje patili.

Kvalifikacije za EURO: Reprezentacija Hrvatske 'počastila' Latviju sa pet golova u mreži

U finišu Džeko je pokušavao doći do novog gola, ali lopta jednostavno nije htjela u mrežu. Na kraju su u igru ušli Kodro i Hamulić, ali se rezultat nije mijenjao - ostao je 2:1.

Zmajeve već u ponedjeljak očekuje nova utakmica. Ovoga puta gostovanje i duel protiv Islanda.