Može li se Njemačka izboriti s rastućim nacionalizmom?

RSE
Može li se Njemačka izboriti s rastućim nacionalizmom?
Berlinski politički establišment nema namjeru da ustupi budućnost Evrope nacionalistima iako su svjesni da je pred njima teška borba, pišu svjetski mediji, uz ocjenu da je porast populističkog raspoloženja dio šire promjene u svijetu.

Ankete pokazuju kako je veliki dio javnosti uz njemačke vlasti koje su najavile da će pojačati nadzor ultradesničarskom Alternativom za Njemačku, zbog zabrinutosti da sarađuju s ekstremističkim grupama, piše RSE.

Liberali, nacionalisti i borba za Njemačku

Porast populističkog raspoloženja je dio šire promjene u međunarodnoj politici, smatra kolumnista Fajnanšel Tajmsa (Financial Times) Gidion Rahman (Gideon Rachman).

Rahman podsjeća kako je 1989. godine slogan "mi smo narod" bio slogan demonstracija u Istočnoj Njemačkoj koje su srušile Berlinski zid i okončale hladni rat, a skoro trideset godina kasnije, isti povici čuju se na ulicama istočne Njemačke - ali u novom i uznemirujućem kontekstu, navodi on, jer je . postao poziv za okupljanje protuimigrantskih demonstranata, povezanih s krajnjom desnicom.

"Prevrat u Istočnoj Nemačkoj tada je bio izazvan dubokim promjenama izvan zemlje - prije svega u Sovjetskom Savezu. Na sličan način, trenutna struja nacionalističkog i populističkog raspoloženja u Njemačkoj predstavlja dio šireg pomaka u međunarodnoj politici," navodi Rahman.

Danas, jedna njemačka vlada još jednom se osjeća uzdrmana temeljnim promjenama u politici zemlje koju je tradicionalno gledala kao lidera - osim što je ovaj put promjena nastupila u Vošingtonu, a ne u Moskvi. U nizu tvitova i primjedbi, američki predsjednik je jasno stavio do znanja da on smatra izbjegličku politiku kancelarke Angele Merkel katastrofalnom te da očekuje i pozdravlja politički preokret u Njemačkoj.

Izazovi za Merkel sada dolaze iz EU, koju je Njemačka dugo njegovala kao bastion liberalnih vrijednosti. Ulazak nacionalista i populista u vladu u Italiji, Mađarskoj, Poljskoj i Austriji znači da su njemački nacionalisti dio šireg evropskog otpora protiv tvrdokornog liberalizma.

Kada Angela Merkel pogleda sve oko stola Evropskog vijeća, ona sada vidi brojne ideološke neprijatelje, a najistaknutiji od njih je Viktor Orban, premijer Mađarske.

Više na ovom LINKU.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak