Uzavrelo u skupštini: Matični broj podijelio delegate

Radiosarajevo.ba
Uzavrelo u skupštini: Matični broj podijelio delegate

Očekujem da danas svi pokažemo odgovornost i podržimo Prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o jedinstvenom matičnom broju, kazao je poslanik Senad Šepić (SDA), jedan od predlagača ovog zakona. On  je pozvao poslanike da ne ulaze u političku dubiozu već da podrže zakon i daju mogućnost novorođenoj djeci da dobiju matični broj. 

Međutim, kako se i očekivalo, neslaganje o principima ovog prijedloga Zakona između stranaka iz FBiH i RS-a,rezultiralo je žestokom raspravom na današnjoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta BiH koja se svodila na drugačije tumačenje odluke Ustavnog suda BiH, pa i samog Ustava naše države. Kako javlja novinska agencija Fena, rasprava još traje.

Majkić je u replici ponovila da će RS donijeti svoj zakon: „Ne dozvoljavam da tumačite ono šta sam ja rekla. Šta znači da je sve gubljenje vremena? Vidjećete da li ćete reći da je gubljenje vremena kada na dnevni red dođe prijedlog Vijeća ministara BiH. Mislila sam da ćemo govoriti racionalno, a ukopana pozicija koje se držite neće dovesti ovu zemlju nigdje. Budite sigurni da ćemo donijeti entitetski zakon.“

Poslanica Dušanka Majkić (SNSD) istakla je da njih "niko neće ucjenjivati odlukama koje su izvučene iz vremena bivše Jugoslavije": „Političke partije Bošnjaka nisu prihvatile Aneks 4. Dejtonskog sporazuma i drugim zakonima pokušavati to mijenjati je nedopustivo. Ključni problem jest da se ovim prijedlogom ne implementira presuda Ustavnog suda BiH. Prijedlog ne možemo prihvatiti zato što registraciona područja nisu prilagođena na Ustavu zasnovanoj teritorijalnoj organizaciji.“

Dodala je da Ustavni sud nije izmijenio samo nazive općina već je tražio da se registraciona područja odrede na osnovu Ustava BiH: „Ako ne možemo da se dogovorimo, nemojte misliti da će građani RS-a ispaštati zbog toga. Mi ćemo usvojiti naš zakon i naši će građani dobiti matični broj.“



Replicirao je poslanik Šefik Džaferović (SDA) koji je ustvrdio da je BiH cjelovita, u međunarodno priznatim granicama, država koja od Republike BiH nastavlja postojanje.

„O tome nema rasprave i diskusije. Drugo je unutrašnja struktura BiH i mnogi tu pokušavaju da stanu. Ali, tu nema zaustavljanja jer je tu i princip 'četiri slobode' u okviru države, a bez obzira na unutrašnju strukturu BiH“, kazao je Džaferović i  dodao da se nije moguće pozivati na entitetsku strukturu, a atakovati na slobodu kretanja. „Ovaj zakon je donesen 2001. ili 2002. i propisao je ovakvu strukturu i nije slučajno propisao ovakva registracijska područja. Pokušaj da se registracijska područja svedu unutar zamišljenih entitetskih linija je atak na unutrašnje uređenje BiH.“

Presuda Ustavnog suda, kazao je poslanik Saša Magazinović (SDP), ne spominje međukantonalno uređenje i iluzorno je govoriti o tome. 

„Registraciona područja nisu dio presude. To da je zakon neustavan, može tvrditi ko hoće, ali je Ustavni sud jedini mjerodavan da to utvrdi. A ustavan je, tvrdim da jeste. Da niste čitali presudu govori i činjenica da najavljujete entitetski zakon jer to predstavlja polovično rješenje koje nema veze s presudom Ustavnog suda. Koristiti djecu kao argument ili kao taoce je politički neodgovorno.“

Poslanik Beriz Belkić (SBiH) je u nastojanju da smiri uzavrelu situaciju iznio mišljenje da postoje situacije u parlamentarnom životu i radu kada se svi poslanici, pojedinačno i bez obzira na priču koja se vodi, moraju sami suočiti s problemom, kao vlasnici mandata: „Danas smo u takvoj situaciji. Svako od nas mora donijeti odluku koja danas neće biti rezultat visokih politika već razumijevanja ili nerazumijevanja pojedinačnih potreba ljudi koji su nas izabrali.“

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak