Sjedenje u komisiji za satnicu vrijednu hiljade maraka

Radiosarajevo.ba
Sjedenje u komisiji za satnicu vrijednu hiljade maraka

Odavno je poznato da 'baviti se politikom' ne podrazumijeva samo visoku platu, već i čitav niz benificija i bezbrojne mogućnosti dodatne zarade. Jedna od njih je u učešće u različitim komisijama, a koje se obilato finansiraju budžetskim sredsvima nas, poreskih obveznika. 

Koliko se cijeni 'rad' u komisijama pokazuje i analiza koju je sačinio Centar za istraživačko novinarstvo (CIN), koji prenosimo u nastavku. 

Komisija za lijekove Agencije za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine (BiH) naplatila je 1.900 KM za svaki sat rada potrošen u toku prošle godine, objavio je Ured za reviziju institucija BiH. Komisija je imala devet sjednica u ukupnom trajanju 24 sata i za to su naplatili 45.600 KM. Pri tome nisu ispunili jedan od osnovnih zadataka: da Agenciji predlože listu esencijalnih lijekova na državnoj razini.

Sekretarka Komisije Tatjana Ponorac kaže za CINda lista na državnom nivou nije usvojena jer entitetski ministri zdravstva ne mogu da se dogovore o tipu liste.

„Komisiji stručno nije problem donijeti prijedlog, ali se entitetski ministri moraju dogovoriti kakvu listu žele. Mi smo u svim obrazloženjima napisali da je to više politički problem“, kaže Ponorac.

Komisija broji 15 članova, koje predlažu entitetska ministarstva zdravstva i Odjel za zdravstvo Distrikta Brčko.

Dva miliona maraka godišnje 

Prema navodima revizora, godišnje se po osnovu neto naknada za komisije na državnom nivou izdvoji oko dva miliona maraka. Ne postoje potpuni podaci o broju formiranih komisija i drugih radnih tijela, kao i o broju njihovih članova. Ne postoje ni ograničenja u koliko komisija neka osoba može biti angažovana. Na osnovu uzorka od deset komisija koje je osnovalo Vijeće ministara, revizori su došli do podataka da pojedinci za efektivan rad u komisijama naplate više od hiljadu maraka.

Revizori su pronašli da komisije često nemaju jasan cilj rada, niti vrijeme za koje posao trebaju završiti. Isplata naknada nije povezana sa rezultatom komisije.

Komisija za plate i naknade u institucijama BiH svoj posao umjesto za godinu dana, koliko je trebala, radila je četiri godine. U prošloj godini njihovih 18 sati rada plaćeno je 58.600 KM. Oni su bili formirani s ciljem da izrade kriterije i procedure za vrednovanje radnih mjesta kao i politiku plaća u institucijama BiH.

Komisija za polaganje pravosudnih ispita na nivou BIH plaćena je po broju kandidata koji polažu pravosudni ispit. Za svakog kandidata predsjednik komisije dobije 120 KM a članovi komisije po 90 KM. Na čelu komisije je ministar pravde Bariša Čolak. Zakonom je predviđeno da predsjednika i članove komisije bira ministar pravde BiH, koji ujedino određuje i visinu naknade. Komisija o svom radu ministru pravde podnosi izvještaj najmanje jednom godišnje. Ova Komisija je prošle godine za svoj rad naplatila oko 106.000 KM.

Sastanci u radno vrijeme

Prema navodima revizora, nadzor nad radom komisija nije organizovan tako da osigurava efikasno i ekonomično korištenje budžetskih sredstava. Članovi komisija nerijetko su uposlenici državnih institucija, a revizori su utvrdili i da je uobičajena praksa da se komisije sastaju tokom redovnog radnog vremena. „Njihovi članovi u isto vrijeme primaju plaću za redovan rad i ostvaruju naknadu za rad u komisijama“, navode revizori.

Dvije od deset analiziranih komisija se 2012. godine nisu uopšte sastajale. To su Komisija za suzbijanje opojnih droga i Komisija za priznavanje prirodnih mineralnih i prirodnih izvorskih voda u BiH. 

Istovremeno, Komisija za saradnju sa UNESCO-om je u 2012. održala dvije sjednice, a za naknade njezinim članovima potrošena je 31.000 maraka!

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak