Sevlid Hurtić: 'Agentice su podnijele žalbu bez obavještenja'
Bosna i Hercegovina je i službeno 19. septembra podnijela žalbu na presudu Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu u slučaju Slaven Kovačević.
Ovu informaciju je objavio portal Istraga, a za portal Radiosarajevo.ba je istu potvrdio Sevlid Hurtić, ministar za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine.
Međutim, kako je u izjavi za portal Radiosarajevo.ba rekao ministar Hurtić, koji se trenutno nalazi na godišnjem odmoru, on nije bio obavješten o ovoj odluci agentica Monike Mijić i Jelene Cvijetić.
Prva neradna nedjelja za trgovce 17. novembra, evo kolike su kazne za prekršitelje
"Ja sam dobio tu informaciju. Odluka agentica je donesena bez obavještenja ni meni ni Vijeću ministara Bosne i Hercegovine", rekao je Hurtić za naš portal.
"Vidjet ćemo kako to sada dalje ide. Siguran sam da će biti informacija na sjednici Vijeća ministara BiH", dodao je Hurtić.
Bosna i Hercegovina poslala žalbu na presudu u slučaju 'Slaven Kovačević'
Portal Radiosarajevo.ba kontaktirao je i apelanta u ovoj presudi Slavena Kovačevića. On nije želio dati komentar na ovu žalbu, imajući u vidu da je riječ o aktivnom sudskom procesu.
Podsjetimo, Mijić i Cvijetić su 19. septembra potpisale žalbu na presudu Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu. Vrijedno je spomenuti i da je to bio posljednji radni dan na ovoj poziciji za agenticu Cvijetić.
Treća agentica BiH pred Sudom u Strasbourgu Harisa Bavčić nije potpisala ovu žalbu, a prema navodima portala Istraga, ona je podržala odluku svojih kolegica da se krene u ovaj proces.
Prvobitna odluka je objavljena 29. augusta. Od sedam sudija koji su odlučivali u ovom slučaju, šest je bilo saglasno da je diskriminatorna činjenica da Slaven Kovačević, kao Srbin u entitetu FBiH, ne može glasati za člana Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda.
Jedina sutkinja koja je glasala protiv ove odluke je Gabriele Kucsko-Stadlmayer iz Austrije. Ona je objavila i svoje mišljenje te obrazložila zašto nije bila saglasna sa svojim kolegama. Upravo na ovom tekstu je bazirana žalba koju su potpisale Mijić i Cvijetić.
Naredni korak u ovom pravnom procesu je predstavljanje slučaja pred Zborom od pet sudija. Ovaj zbor čine predsjednik Suda, dva potpredsjednika i još dvoje sudija koji se rotiraju. Ako oni odluče da je žalba utemeljena, onda ide pred Veliko vijeće od 17 sudija.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.