Stigao i stav Ambasade SAD: Da li će Trump ukinuti sankcije Dodiku?
Politika Sjedinjenih Država prema Bosni i Hercegovini uživa podršku obje stranke u SAD i dosljedna je već preko tri desetljeća.
Bosna i Hercegovina ima jake političke i diplomatske veze sa Sjedinjenim Američkim Državama, a potvrda čvrstine odnosa jeste trideset godina suradnje.
Radio Slobodna Europa je poslala upit prema ambasadi Sjedinjenih Američkih Država da li će politika te države u odnosu na bh. entitet Republiku Srpsku, biti promijenjena po dolasku nove administracije u SAD. Iz Ambasade su poručili da SAD podržavaju suverenitet, multietnički karakter BiH, teritorijalni integritet, kao i integraciju u euroatlanske institucije.
Nakon izborne pobjede: Putin čestitao Trumpu i govorio o želji da "obnovi odnose sa SAD"
"Sjedinjene Države će i dalje biti uz sve građane BiH dok rade na jačanju demokracije svoje zemlje, razvoju privrede i osiguranju mjesta koje njihova zemlja zaslužuje u euroatlantskoj zajednici zemalja", dodaje se. U četvrtak, 7. novembra 2024. godine, Milorad Dodik, predsjednik bh. entiteta RS, obznanio je svoje nade da će dolaskom nove američke administracije i Trumpa na vlast, biti oslobođen sankcija koje su Sjedinjene Američke Države uvele zbog secesionističe politike i podrivanja suvereniteta Bosne i Hercegovine.
Dodik je u obraćanju aludirao na sankcije koje su njemu, članovima njegove porodice i poslovnim partnerima nametnute iz Sjedinjenih Američkih Država. Dodik je 6. novembra 2024. godine proslavio Trumpovu pobjedu isticanjem znakova republikanske stranke na skupu koji je održao ispred Palate u Banjoj Luci, a i kasnije osvijetljavanjem iste.
No, da paradoks proslave bude veći – Dodik je svoje prve sankcije dobio baš u toku prethodnog mandata predsjednika Trumpa. Nakon što je inaugurisan, Trump je šest mjeseci iza poslao sankcije zbog „opstrukcije Daytonskog mirovnog sporazuma“ kojim je okončana agresija na Bosnu i Hercegovinu.
Pet godina poslije, u januaru 2022. godine, za vrijeme administracije Joe Bidena, Dodiku je sankcionisan iz istih razloga kao prethodni put sa dodatkom nove stavke – korupcije.
Adis Maksić, profesor međunarodnih odnosa na Burch univerzitetu u Sarajevu kaže za RSE "da će biti zanimljivo vidjeti sastav nove Trumpove administraciju, jer će o tome ovisiti i odnos prema politici sankcija".
"Najbitnije je koje će ljude staviti oko sebe. Da li će za državnog sekretara postaviti Richarda Grenella koji je jako blizak srpskim krugovima, posebno sa režimom Aleksandra Vučića. U tom slučaju možemo očekivati promjene u tom pravcu potencijalnim ukidanjem i tih sankcija", kaže Maksić za RSE.
Grenella je u oktobru 2019. Trump imenovao za specijalnog izaslanika američkog predsjednika za pregovore između Kosova i Srbije. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u februaru prošle godine odlikovao je Grenella, jer se, kako je tada rekao "zalagao da se čuje glas Srbije".
Otkako je prije dvije godine Trump objavio da će ponovo biti kandidat za predsjednika SAD-a, Dodik ga je nekoliko puta javno podržao. Početkom novembra je pozvao srpsku zajednicu u SAD-u da glasa za njega, što su na ovim izborima to i uradili u velikom broju. Trumpova javna podrška Dodiku koji se politički koprca da postane vidljiv važnim igračima zapadnih sila, nije ukazana (još uvijek).
Povodom obilježavanja Dana Državnosti BiH, Trump je 2018. godine uputio čestitku Dodiku koji je u to vrijeme bio predsjedavajući Predsjedništva BiH. Tada je Trump poručio da "Sjedinjene Države ostaju predane čvrstom partnerstvu s BiH i podržavaju njen suverenitet i teritorijalni integritet".
Dodik je na čestitku odgovorio da bh. entitet RS ne priznaje praznik i da se on obilježava isključivo u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.