I ove godine su poskupjeli ramazanski somuni. Ovo je nova cijena
Stigao je ramazan. Pucanj iz topa s bedema Žute tabije nad Sarajevom tradicionalno je ozvaničio početak najodabranijeg islamskog mjeseca - ramazana.
Ramazan je počeo u nedjelju, 10. marta, s akšamskim ezanom (poziv na molitvu uz zalazak sunca, op. a.).
Svako ko je posjetio Sarajevo tokom ramazana, mjeseca posta, uvijek će kazati - da je u glavnom Bosne i Hercegovine, u ovom svetom mjesecu za muslimane, poseban doživljaj i posebna atmosfera.
Traži se osoba sa video snimka: Sarajlija otišao po dijete u džamiju, pa mu neko ukrao cipele
Svake godine za vrijeme ramazana među Sarajlijama se vode rasprave koji somuni su najbolji, da li oni iz pekare Alifakovac, Poričanin, Imaret...
Ono što mnogi nisu primijetili je cijena ramazanskih somuna, koja, kako se ekipa portala Radiosarajevo.ba u ponedjeljak, 11. marta, uvjerila iznosi - 1.20 KM. U odnosu na prošli ramazan cijena je veća od 20 do 30 pfeninga.
Sarajevski ramazanski somuni vijekovima su neizostavan dio iftarskih sofri u Sarajevu. No, mnogi su iznenađeni cijenom.
"Malo je previše da su somuni otišli za 20 feninga. I to baš pred ramazan", komentirala nam je gospođa Safija, koja je rekla da će i ove godine dolaziti pred pekaru Alifakovac i čekati u redu bez obzira što je kod njih cijena jednog somuna 1.20 KM.
Isplati li se jesti u restoranima: Provjerili smo koliko košta iftar u Sarajevu i šta je u ponudi
Prošlog ramazana somuni su se u Sarajevu mogli kupiti po cijeni od 0,90 KM do 1 KM, ali ove godine oni će koštati minimalno od 1 KM do 1.20 KM, navodno, zbog poskupljenja brašna i ulja i "sveopćeg ekonomskog ludila sa svim cijena", kako su nam rekli u jednoj sarajevskoj pijaci.
Neki se od pekara žale na cijene brašna i ulja, da su oni razlog poskupljenja. No, u vrijeme koronavirusa, litar ulja je išao i do 7 KM, pa opravdanje da su ramazanski somuni skuplji baš zbog "zejtina" ne pije vode, jer se trenutno litar ulja kreće po cijeni od 2.30 KM do 2.85 KM.
U drugoj pekari su nam rekli da su drva poskupjela i da su morali povećati cijenu somuna.
"Nas pekare niko ne podržava", dodali su nam iz pekare, gdje je došlo do pomjeranja cijene lepinje (mali somun, op. a.) u u odnosu na prošli ramazan za svega 10 feninga i sada umjesto 0.50 KM košta 0,60 KM.
Topa: Neizostavno, omiljeno prvo jelo za iftar
Mnogi smatraju da su im lepinje ukusnije od somuna. Ali to je, opet, stvar ukusa. A o ukusima se nikada ne raspravlja...
U pojedinim pekarama u Sarajevu, kako su nam rekli, još nisu donijeli odluku koliko će ove godine koštati somuni zbog poskupljenja.
"Razmotrit ćemo je narednih dana. Nama je važnije da imamo sve prijavljene radnike i da radimo legalno", dodali su za portal Radiosarajevo.ba.
Ramazan ove godine u Bosni i Hercegovini traje do 10. aprila, kada je umjesto u 6:51 sati, Bajram-namaz.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.