Alen Pilav: 'KCUS nije privatna kompanija, ugovor koji smo ponudili Sebiji Izetbegović nije ustupak'
Nakon što je Sebija Izetbegović smijenjenja sa pozicije generalne direktorice Kliničko-univerzitetskog centra u Sarajevu (KCUS), na njeno mjesto imenovan je primarius Alen Pilav dr. sc. med., specijalista opšte hirurgije i subspecijalista torakalne hirurgije.
Prim. dr. Alen Pilav predaje na katedri za hirurgiju na Medicinskom fakultetu Univerziteta SSST u Sarajevu.
Vrhunski je hirurg koji je u svakodnevnu torakohiruršku praksu uveo niz novih procedura. Iza sebe ima tridesetogodišnje iskustvo u medicini i radu s pacijentima te ogroman broj uspješnih operacija, koje spadaju u kategoriju najtežih zahvata.
Nakon napada na božični market: Anti-imigrantska osjećanja rastu u dijelu njemačkog društva
Također je član i Upravnog odbora JU Dom zdravlja Sarajevskog kantona, a ranije je bio član Upravnog odbora Zavoda zdravstvenog osiguranja KS i Upravnog vijeća Zavoda za javno zdravstvo FBiH.
Jedan je od najaktivnijih lobista za vraćanje transplantacija na KCUS i pridruživanje Bosne i Hercegovine programu Eurotransplant. Pristupanje ovom programu bi pacijentima omogućilo dobivanje organa neophodnih za nastavak života.
U razgovoru za portal Radiosarajevo.ba, Prim. dr. Alen Pilav govorio je o stanju koje je zatekao na KCUS-u nakon odlaska Sebije Izetbegović, kakve građani mogu promjene očekivati njegovim imenovanjem, šta smatra najvećim nedostatkom, povratku doktora na KCUS koji su otišli, novom ugovoru koji je dobila bivša generalna direktorica KCUS-a...
Radiosarajevo.ba: Kakvo ste zatekli stanje na KCUS-u i kakvi su Vaši prvi dojmovi?
Prim. dr. Alen Pilav: KCUS bi trebao da bude vodeći klinički centar u BiH, a ne da zaostaje za drugim bolnicama koje dobijaju manju finansijsku podršku i imaju manje uposlenika i kapaciteta. KCUS bi trebao pružati savremene usluge liječenja, a ne da pacijente moramo slati u druge centre, čak i za ono što bi se moglo raditi ili se ranije radilo na KCUS-u, da bude centar u kojem doktori žele da rade, a ne da iz njega bježe, da sa drugim centrima u BiH i šire ima dobru saradnju, da rad u KCUS-u bude transparentan, da bude otvoren za pacijente, medije, doktore, posjete, a ne da bude utvrda u kojoj se strogo provjerava ko ulazi, a ko izlazi, centar u kojem će među uposlenicima prevladavati povjerenje i poštivanje, a ne prezir i uhođenje. Mnogo truda i rada će trebati da se to postigne i za to će trebati saradnja svih uposlenika.
Ko će na čelo KCUS-a umjesto Sebije Izetbegović? Ostala samo tri kandidata
Radiosarajevo.ba: Sada kada ste v. d. direktora KCUS-a kakve promjene građani mogu očekivati?
Prim. dr. Alen Pilav: Kratko sam na ovoj funkciji da bi se mogli vidjeti neki značajniji pomaci, jer još uvijek skupljam veliku količinu informacija o stanju u kakvom sam preuzeo KCUS. Za bilo koje pomake u organizaciji ili poslovanju KCUS-a je potrebno da se provedu procedure tačno određene zakonom i statuom KCUS-a, a za koje treba da protekne zakonski propisano vrijeme.
Međutim, građani su već mogli vidjeti smjer u kojem smo krenuli. Već smo poduzeli značajne korake u otvaranju KCUS-a za građane, medije, posjete i kompletnu javnost. Nema razloga da bilo kome branimo da uđe unutra, a posebno ne da nekome branimo da izađe. Zbog toga je jedna od mojih prvih odluka bila da otvorimo sve kapije KCUS-a, koje su s razlogom projektovane i napravljene da osiguraju lakši i brži protok ljudi.
Pored toga, smo ponovo dozvolili posjete ležećim pacijentima na KCUS, koje su bez opravdanog razloga ostale zabranjene. Nema potrebe da posebno ističemo koliko je to značajno i korisno kako za pacijente, tako i za njihovu rodbinu i prijatelje. Nastavit ćemo dalje sa otvaranjem KCUS-a jer ovo je institucija koja pripada građanima i nemamo pravo da je zatvaramo. U proceduri su već brojni projekti koji se tiču unapređenja rada KCUS-a, čiju realizaciju očekujemo uskoro.
Tako smo uspjeli u petak, u rekordno kratko roku, vratiti izmještenu Kliniku za dermatovenerologiju u njenu zgradu, koja je tokom početka pandemije preseljena i zaboravljena u neuslovnim prostorima. Ovo ne bi bilo moguće bez ogromnog angažmana cjelokupnog kadra te klinike, ali i drugih tehničkih službi KCUS-a koji su usprkos strašnom nedostatku kadra u toku šest sati preselili cijelu kliniku i sve ambulante. Može se napraviti pomak ka dobrom kada ljudi žele, a u KCUS-u najveći dio uposlenika želi da ide naprijed.
Radiosarajevo.ba: Kakve su Vaše ovlasti kao v. d. generalnog direktora KCUS?
Prim. dr. Alen Pilav: Ovlasti v. d. generalnog direktora su iste kao i ovlasti generalnog direktora. Tako da ja imam sve ovlasti koje je imala i bivša generalna direktorica.
Radiosarajevo.ba: Šta smatrate da je najveći nedostatak na KCUS-u?
Prim. dr. Alen Pilav: Mnogo je nedostataka koji se moraju i mogu otkloniti. Trenutno sam na početku, prikupljam informacije i izvještaje, a uporedo s tim korigujem promptne, zahtjevne i nepravilnosti koje bi mogle ugroziti normalan rad KCUS-a, a one komplikovanije su u proceduri rješavanja. U svakom poslu neophodno je imati dobre temelje na kojem se bazira djelovanje određene ustanove ili organizacije.
Nažalost, temelji na kojima se radilo proteklih godina u KCUS-u, vještačke reorganizacije i ustrojstva, bili su prilično manjkavi. Ogroman je nedostatak kadra, kako zdravstvenog (ljekara, medicinskih tehničara), tako i nemedicinsko (vozači, uposlenici u IT sektoru, ekonomisti i dr.).
Ljudski resursi najveći problem KCUS-a, a to nije pitanje koje se može riješiti za mjesec. Pored kadra jedan od glavnih nedostatke je i nedovoljno zanavljanje i modernizacija medicinske opreme, kako dijagnostičke, tako i terapijske, zatim nedovoljno stručno i naučno usavršavanje uposlenika. Dodatan trud ćemo morati uložiti i na polju transplantacije organa, jer se tu nije dovoljno radilo. U narednom periodu u planu je potpuna reorganizacija rada kako bi KCUS djelovao kao moderna klinička bolnica u kojoj pacijente uspješno liječimo, u kojem rade zadovoljni uposlenici, među kojima vladaju dobri kolegijalni odnosi.
Dragan Stevanović o smjeni Sebije Izetbegović: 'Sve je urađeno po zakonu, to je to!'
Radiosarajevo.ba: Najavili ste da ćete vratiti „otjerane doktore“. Imate li s nekima od doktora već kontakte?
Prim. dr. Alen Pilav: Nekoliko stotina doktora je napustilo KCUS zadnjih par godina. Trenutno nam nedostaje preko 200 specijalista po važećoj sistematizaciji. Kadar nisu zapošljavali zbog neopravdanih razloga, tako da ćemo vrlo brzo raspisati konkurs za specijaliste te u skladu sa zakonom pokušati vratiti nedostajući kadar. Različiti su razlozi zbog kojih su ljekari napuštali KCUS, ali nije tajna da su neki od njih otišli zbog neslaganja ili nezadovoljstva tadašnjom upravom. Naravno i doktori koji su otišli su dobrodošli, ukoliko ima potrebe za tim kadrovima. Ali, ne možemo vratiti sve doktore koje su otišli. Moram naglasiti da su na KCUS-u ostali brojni kvalitetni i stručni doktori i ovim putem im se svima zahvaljujem što su u ovako kadrovski devastiranom KCUS-u iznijeli veliki teret liječenja pacijenata.
Radiosarajevo.ba: Da li imate uvida u finansijsku situaciju, šta nam možete o tome kazati?
Prim. dr. Alen Pilav: Štednje u zdravstvu se ne rade na način da se, na primjer, kupuje najjeftiniji hirurški konac ili najjeftiniji hirurški materijal. Štednje u zdravstvu se ne rade na način da se smanjuje količina kupljenih lijekova, pa pacijenti na prijemu dobiju spisak šta nema na klinici i šta moraju donijeti sa sobom. Štednje u zdravstvu se ne rade na način da se ne rade visokosfisticirane dijagnostičke usluge ili hirurške procedure, pa pacijenti moraju da idu na dijagnostiku ili liječenje u druge ustanove iz izvan granica naše zemlje, a da se višak novca ostavlja na računima.
KCUS nije privatna kompanija, kojoj je profit osnovni cilj. Mi smo javnozdravstvena ustanova čiji je osnovni cilj liječenje građana, koji za to mjesečno izdvajaju značajna sredstva. Mi nemamo pravo da uskratimo bilo koji vid usluge građanima, da bismo se pohvalili uštedama, dok pacijenti moraju donositi lijekove i druge potrepštine sa sobom u bolnicu.
Izvještaji koje sam do sada dobio pokazuju da trenutna finansijska situacija nije loša, ali novac koji je godinama stajao neutrošen na računima KCUS-a je blokiran sanacionim planom, koji nije najadekvatniji. U ova sredstva se računaju i sredstva od Vlade FBiH, koji je dobijen na osnovu Zakona o sanaciji kliničkih centara i bolnica u FBIH.
Radiosarajevo.ba: Kakvo je zdravstvo u Bosni i Hercegovini i koliko je potrebno vremena da se približimo zdravstvenim standardima zemljama u Europskoj uniji?
Prim. dr. Alen Pilav: Zdravstveni sistem u BiH bi mogao biti bolji i znam da moje kolege iz ministarstava i drugih institucija koje se brinu za zdravstvo, čine sve da se taj sistem unaprijedi i poboljša. Brojni su pokazatelji koji govore o manjkavostima postojećeg zdravstvenog sistema u BiH, međutim, imamo stručnjake u svim oblastima zdravstva, koji mogu odgovoriti zdravstvenim izazovima. Mnogo toga se uradilo prethodnih godina, ali je još mnogo toga pred nama, posebno u smislu uvezivanja sistema koji će osigurali lakšu razmjenu informacija, koordinaciju različitih nivoa zdravstvenog sistema i olakšanje za liječenje i ostvarivanje prava pacijenata. Teško da ćete naći bilo koju državu u kojoj su građani apsolutno zadovoljni zdravstvenom uslugom. Prosto je nemoguće pomiriti očekivanja građana i mogućnosti zdravstva. U Njemačkoj, Švedskoj i drugim državama također postoje liste čekanja, samo su one transparentne i informatički se kontroliraju, bez mogućnosti zloupotrebe. Radimo na tome da se to i kod nas počne primjenjivati.
Ko je prim. dr. Alen Pilav: Doktor medicinskih nauka i priznati svjetski stručnjak na čelu KCUS-a
Radiosarajevo.ba: Očekujete li podršku SDP-a, čiji ste član, u izboru za generalnog direktora KCUS-a?
Prim. dr. Alen Pilav: Dugogodišnji sam član SDP-a i to je moja politička opcija, ali smatram da je to moja privatna stvar. Ovdje sam isključivo kao ljekar, baš kao i moje ostale kolege. Tu, među nama nema razlika ni po religijskom ni po nacionalnom ni po partijskom kriteriju, svi smo mi dio istog tima koji se bori za zdravlje građana. Ne očekujem podršku nijedne političke stranke, ali očekujem podršku svih osoba odgovornih za neometano funkcioniranje KCUS-a, kao i svih nadležnih institucija i onih koji rukovode njima i od njih očekujem profesionalan odnos prema KCUS-u, jer svi imamo isti cilj, a to je što brže i uspješnije liječenje.
Radiosarajevo.ba: Kako ste i najavili Sebija Izetbegović je prihvatila ponuđenu novu poziciju. Koji je Vaš komentar?
Prim. dr. Alen Pilav: Ugovor koji je ponuđen dr. Izetbegović nije ničiji ustupak bivšoj generalnoj direktorici, već je to bila obaveza uprave u skladu s pravnim odredbama i Odlukom Upravnog odbora KCUS-a o njenom razrješenju. Prema važećim propisima, KCUS je bio dužan da joj ponudi ugovor o radu na neodređeno vrijeme na poslovima koji odgovaraju njenom stepenu stručne spreme i obrazovanju koje posjeduje. Dr. Izetbegović je potpisala ponuđeni ugovor i nastavit će raditi na KCUS-u, kao ginekolog na Klinici za ginekologiju, jer za to ima potrebnu stručnu spremu i obrazovanje.
Radiosarajevo.ba: Prema informacijama portal Radiosarajevo.ba protukandidati za izbor generalnog direktora će Vam biti prof. dr. Ismet Gavrankapetanović i prof. dr. Mevludin Mekić. Ko Vam je najveći konkurent od njih dvojice?
Prim. dr. Alen Pilav: Obojicu kolega lično poznajem, prof. dr Mevludin Mekić je uposlenik KCUS-a, a prof. dr. Ismet Gavrankapetanović je godinama radio u KCUS-u. Riječ je o mojim kolegama i uvaženim ljekarima, a sa prof. Gavrankapetanovićem imam i dugogodišnji prijateljski i komšijski odnos. Svako od nas je na konkursu ponudio svoje program rada i naveo sve razloge zbog kojih misli da bi bio najbolji kandidat. Komisija je ta koja će donijeti konačni sud o tome koga vide kao najbolju opciju za KCUS, tako da ne bih želio da zloupotrebljavam svoju funkciju da utječem na njihovu odluku.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.