Počinje SP u rukometu, Hrvatska jedan od domaćina: Naši susjedi love šestu medalju
U utorak, 14. januara, počinje 29. Svjetsko prvenstvo rukometaša, kojeg zajednički organizuju Hrvatska, Danska i Norveška, a trajat će do 2. februara.
U grupnoj fazi takmičenja nastupit će 32 reprezentacije.
Hrvatski dio takmičenja održat će se u Zagrebu, Varaždinu i Poreču, danski u Herningu, a norveški u predgrađu Osla.
Nakon što je Nikšić ponudio pomoć SAD-u, građani Širokače ogorčeno: "Nije čak ni posjetio klizište"
Herning će ugostiti grupe A i B. U prvoj će biti Njemačka, Češka, Poljska i Švicarska, a u drugoj Danska, Italija, Alžir i Tunis.
U grupi C u Poreču će nastupiti Francuska, Austrija, Katar i Kuvajt, a grupi D u Varaždinu - Mađarska, Nizozemska, Sjeverna Makedonija i Gvineja.
Pariz 2024 | Danski rukometaši u finalu razbili Njemačku i postali olimpijski prvaci
U glavnom gradu Norveške i Hrvatske igrat će se utakmice u dvije grupe. U grupi E u Oslu su Norveška, Portugal, Brazil i SAD, dok su u grupi F Švedska, Španija, Japan i Čile.
U grupi G u Zagrebu igrat će Slovenija, Island, Kuba i Zelenortski otoci, a u grupi H Hrvatska, Egipat, Argentina i Bahrein.
Tri najbolje odabrane reprezentacije iz svih osam grupa izborit će plasman u glavni dio takmičenja koji će se održati od 21. do 26. januara u Herningu, Oslu, Varaždinu i Zagrebu, dok će posljednjeplasirane reprezentacije igrati u Poreču u tzv. President’s Cup.
U glavnom dijelu takmičenja križaju se grupe A i B, C i D, E i F te G i H, a po dvije najbolje reprezentacije iz sve četiri grupe drugog dijela potom će se plasirati u četvrtfinale koje održat će se 28. i 29. januara u Oslu i Zagrebu. Polufinalni dvoboji u norveškoj i hrvatskoj prijestolnici održat će se 30. i 31. januara, a odlučujući dvoboji za medalje 2. februara u Unity Areni u Oslu.
Na dosadašnjim svjetskim prvenstvima Francuska je bila najuspješnija sa šest zlatnih medalja. Švedska i Rumunjska imaju po četiri, Danska tri, Njemačka, Rusija i Španija po dvije, Hrvatska i četiri bivše zemlje Sovjetskog Saveza, Jugoslavija, Čehoslovačka i Zapadna Njemačka imaju po jedno odličje najvišeg sjaja.
Danska je osvajala naslove prvaka na posljednja tri svjetska prvenstva, a dominaciju na međunarodnoj sceni odlučni su nastaviti i na nadolazećem turniru.
Whose turn is next? 🤔
— International Handball Federation (@ihfhandball) January 8, 2025
⏳ #CRODENNOR2025 #inspiredbyhandball pic.twitter.com/bjwS0BOhr5
Kvalitetom su im najbliži Francuzi. Na prošlogodišnjem olimpijskom turniru Galski pijetlovi nisu uspjeli, a na kraju osvojili za njih skromno osmo mjesto.
Uz Dance i Francuze, najozbiljniji kandidati za medalje su Šveđani, Norvežani i Nijemci, a brojni stručnjaci među njih ubrajaju i Hrvate i Špance.
Hrvatski rukometaši žele osvojiti šestu svjetsku medalju. Oni su postali svjetski prvaci 2003. u Portugalu, srebra su osvajali 2009. u Hrvatskoj, kada su izgubili legendarno finale protiv Francuza u Zagrebu, te 1995. na Islandu i 2005. u Tunisu, dok jedinu bronzu imaju iz 2013. godine s prvenstva u Španiji.
Prvog dana takmičenja očekuju nas dueli Italije i Tunisa (17:00), Francuske i Katara (18:00), Austrije i Kuvajta (20:30), te Danske i Alžira (20:30).
Kompletan raspored pogledajte OVDJE.
U Bosni i Hercegovini turnir će prenositi Arena Sport, a spisak kanala za ostale zemlje pogledajte u nastavku.
From 14 January to 2 February, if you are not in the five arenas, the TV remote is 𝐲𝐨𝐮𝐫𝐬 — tell your family 📺😏 Here's where you can tune in and catch all the action at #CRODENNOR2025 🔥
— International Handball Federation (@ihfhandball) January 13, 2025
Read about the ways you can follow the competition👉 https://t.co/0xG61n0UvQ pic.twitter.com/PlTmLfHCCy
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.