EURO 2024 | Gruzija senzacionalno pobijedila Portugal i prošla u osminu finala

3

Gruzija je priredila veliku senzaciju u susretu posljednjeg kola F grupe na Europskom prvenstvu, savladavši u Gelsenkirchenu favorizovani Portugal s 2:0, čime je izborila historijski plasman u osminu finala.

Portugalci su još ranije osigurali prvo mjesto, pa su u ovaj meč ušli s izmiješanim sastavom i znatno opušteni.

To ih je koštalo već u 2. minuti, kada je Gruziju u vodstvo sjajnim golom doveo Khvicha Kvaratskhelia.

Tineke Strik pozvala SAD, EU i OHR na hitnu reakciju: Dodikov dokument je prijetnja miru u BiH

Imali su Portugalci do kraja prvog dijela nekoliko prilika, ali nisu uspjeli zabiti. Dva puta se u šansi našao Cristiano Ronaldo, no nije ga htio gol.

Kapiten Portugala imao je još jednu priliku početkom drugog poluvremena, ali je izlokiran.

Potom je u 55. minuti sviran penal za Gruziju, koji je u gol za 2:0 pretvorio Georges Mikautadze. Napadaču Gruzije to je bio treći gol na tekućem EURO-u.

Portugal se nije uspio vratiti iako je imao nekoliko prilika, te je pretrpio prvi poraz.

Unatoč tome ide u osminu finala kao prvi, dok Gruzija nastavlja takmičenje kao jedna od četiri najbolje trećeplasirane selekcije.

Gruzija će u osmini finala igrati sa Španijom, a Portugal sa Slovenijom.