Mladi Zeničani svom gradu poklanjaju interaktivnu zvučnu mapu

Azra Islamagić Mulahmetović

Početkom maja u Tirani je održana svečana promocija projekata podržanih od strane Western Balkan Fund-a među kojima se izdvojio i projekat „If stories could walk, if cities could talk“ u realizaciji zeničkog Udruženja „Naša djeca“ i partnerstvu sa sličnim organizacijama iz Beograd i Prilepa.

Bila je to ujedno i zvanična potvrda da će Zenica, Pančevo i Prilep po uzoru na Beograd, dobiti interaktivnu zvučnu mapu o usmenom naslijeđu. Projekt „If stories could walk, if cities could talk“ našao se među 18 od ukupno 350 koji su se odazvali na poziv Western Balkan Fund-a i nema sumnje da to govori veoma mnogo o potencijalu mladih iz Zenice. Voditelj programa za malde UG “Naša djeca” Aldin Vrškić, koji je prisustvovao svečanoj ceremoniji u Tirani otkriva nam svoje utiske.

 “Mogu reći da su predstavnici Western Balkan Fund-a u potpunosti razumijeli našu ideju i prepoznali potencijal koji ima ovaj projekat, ne samo za partnerske organizacije nego za prostor cijelog Zapadnog Balkana. Sastanak u Tirani protekao je u svečanoj atmosferi, a pored same promocije projekata i partnerskih organizacija mi smo taj sastanak iskoristili i za umrežavanje sa drugim organizacijama, tako da smo već dogovorili saradnju sa organizacijom sa Kosova na drugom projektu.

Sama činjenica da je naš projekat jedan od osamnaest podržanih u konkurenciji od preko 350 projekata govori o ozbiljnosti projekta. Moram naglasiti da je ovaj projekat rezultat dugogodišnjeg rada menadžementa organizacije, nikako plod slučajnosti, jer se skoro pa na dnevnoj bazi radi na kreiranju projektnih prijedloga i ideja koji su od značaja za zajednicu, stavljajući fokus na djecu i mlade.” – ističe Vrškić za Radiosarajevo.ba.

Interaktivna zvučna mapa služit će lokalnoj zajednici, ali i svim potencijalnim turistima u ovim gradovima.

“Ukratko, ovim projektom promovirat ćemo takozvano „usmeno naslijeđe“ ova tri grada. U svakom gradu će biti angažovane osobe (putem javnog poziva i u komunikaciji sa predstavnicima lokalnih institucija) koje će na zanimljiv način predstaviti dio grada ili određene historijske događaje.

Na ovaj način ćemo predstaviti drugu stranu historije, onu interesantniju i bližu ljudima. Važno je napomenuti da je ovo samo pilot projekt i da će zvučne mape iz sve tri grada, uz postojeću beogradsku, biti predstavljene na jedinstvenoj web platformi zvučne mape Zapadnog Balkana. Imaamo u planu i da u budućnosti pokrijemo što veći broj gradova našeg regiona i da ova platforma bude glavni izvor informacija za sve potencijalne posjetitelje, sa posebnim fokusom na mlade ljude” – pojašnjava Vrškić.

Izuzetno je i važno i povezivanje mladih, a u ovom slučaj projektu koji okuplja tri omladinske organizacije iz Zenice, Beograda i Prilepa.

“Zajedno sa kolegama iz „Tačke komunikacije“ iz Beograda već radimo na međunarodnom projektu „Youth for Free Media“, podržanom od strane Evropske komisije. U nevladinom sektoru je jako teško naći pouzdanog partnera, pogotovo za projekte ovog tipa, tako da smo odlučili da zajedno apliciramo na poziv Western Balkan Fund-a i pokušamo produžiti našu saradnju. Sa Prilepskom „SEGA“ organizacijom smo ostvarili prvi kontakt u Švicarskoj na interkulturalnoj razmjeni u organizaciji Pestalozzi fondacije gdje smo i upoznati sa njihovim radom. Audio produkcija i rad sa mladim su zajedničke tačke sve tri organizacije, tako da je logičan slijed događaja bio da apliciramo sa jednom ovakvom idejom.” – dodaje Vrškić.

Realizacija ovog projekta dešavat će se u narednih 12 mjeseci i u nju će biti uključeno  više od 20 mladih iz Udruženja, ali i iz šire zajednice.

“ Također, planirano je da u ovaj projekat budu uključene i javne ličnosti iz našeg grada, odnosno osobe koje su svojim djelovanjem u zajednici ostavile značajan utjecaj, o čemu ćemo pisati uskoro. Što se tiče finansijskog aspekta, finansiranje od Western Balkan Fund-a je takvo da svaka organizacija mora da pokrije dio troškova projekta. Zbog toga smo se već obratili određenim institucijama za sufinansiranje, a važnost ovog projekta je prepoznala i jedna društveno-odgovorna kompanija sa kojom bi u narednim danima trebali ozvaničiti suradnju” navodi Vrškić.

Inače, Udruženje građana “Naša djeca” uz menadžment broji 40 članova Dječijeg parlamenta, koji je po svom djelovanju jedinstven u Bosni i Hercegovini, zatim 30 članova u timu radija „Active“, prvog bh. community radija koji funkcioniše kao redovna aktivnost Udruženja. Ovaj broj, naglašava Vrškić, iz dana u dan postaje sve veći.

“Broj naših članova i prijatelja, naročito djece i mladih koji su dio aktivnosti ili nas podržavaju je svaki dan sve veći, jer se trudimo da kreiramo programe koji su zaista od koristi za njih i koji su im prije svega zanimljivi. Neke od aktivnosti su i Multimedijalna škola u sklopu koje ćemo realizirati interaktivne radionice novinarstva i pisanja tekstova za dječiji/omladinski časopis „Smišljam“ kao i portal activezenica.com koji je trenutno u fazi rekonstrukcije. Također, tu je i „Young with a voice“,  projekat koji realiziramo sa partnerima iz Srbije, Crne Gore, Albanije i Kosova i putem kojeg su izrađene preporuke o položaju djece u Bosni i Hercegovini (od strane odraslih i djece). Preporuke koje su izrađene prošle godine u sklopu istog projekta su prezentirane predstavnicima Evropske komisije u Briselu.” – nabraja Vrškić.

Početkom juna u Zenici će, u organizaciji “Naše djece” i Švicarskog Nacionalnog Savjeta Mladih (SAJV), biti održan sastanak lidera omladinskih organizacija iz zemalja Zapadnog balkana.

“Pored toga, u finalnoj smo fazi formiranja Gradskog debatnog kluba, koji će također u budućnosti djelovati kao jedna od aktivnosti naše organizacije. Svakako vašim čitateljima preporučujemo da prate naš rad putem društvenih mreža i putem naše zvanične stranice Activezenica.com, kao i preko našeg radija „Active“ čiji program u potpunosti uređuju i vode djeca i mladi.” – napominje Vrškić.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak