Ko to tamo mijenja identitet Baščaršije? Kontaktirali smo Federalnu upravu za inspekcijske poslove
U Kantonu Sarajevo u osam mjeseci pola miliona turista, glasio je naslov na portalu Radiosarajevo.ba u oktobru prošle godine.
Te 2023. godine ljetna turistička sezona u Kantonu Sarajevo prošla je sa velikim brojem turista iz svih dijelova svijeta. U prvih osam mjeseci zabilježeno je pola miliona dolazaka i milion noćenja.
Većina gostiju koja je posjetila Kanton Sarajevo zasigurno je prošetala Baščaršijom, historijskim i kulturnim centrom našeg grada. Stara gradska jezgra Sarajeva mnogima je prva asocijacija na grad ispod Trebevića, a Sarajkama i Sarajlijama vijekovima služi na ponos.
Pogubila se: Sanja Vulić pobjesnila zbog sankcija pa lagala, vrijeđala Murphyja...
U svrhu očuvanja našeg kulturnog naslijeđa pozabavili smo se prizorom koji nas je zatekao u ulici Sarači, tačnije na broju 57. Naime, na navedenom poslovnom objektu izvršena je neovlaštena intervencija - uklonjen je kompletan portal i ugrađena su garažna vrata čime je narušen izgled Starog Grada i vrijednost nacionalnog spomenika.
Tim povodom portal Radiosarajevo.ba kontaktirao je Općinu Stari Grad.
Zašto propada historijsko blago i bh. nacionalni spomenik Konak?
"Služba za inspekcijske poslove Općine Stari Grad Sarajevo je po službenoj dužnosti izvršila inspekcijski nadzor na adresi Sarači br. 57, gdje je izvršeno uklanjanje portala i postavljanje rolo garažnih vrata.
Obzirom da predmetni lokalitet pripada obuhvatu nacionalnog spomenika 'Historijski urbani krajolik Sarajeva', isto je proslijeđeno Federalnoj upravi za inspekcijske poslove na nadležno postupanje. Također, upućena je krivična prijava Tužilaštvu Kantona Sarajevo, zbog neovlaštenog uklanjanja portala i postavljanja rolo vrata", kazali su za portal Radiosarajevo.ba iz Općine Stari Grad.
Naša naredna adresa bila je Federalna uprava za inspekcijske poslove.
"Dana 9. aprila 2024. godine Federalni urbanističko-ekološki inspektorat zaprimio je usmenim putem prijavu vezano za uklanjanje portala i postavljanje rolo vrata na poslovnom objektu u ulici Sarači broj 57.
Federalni građevinski inspektor je isti dan izvršio inspekcijski nadzor na licu mjesta, o čemu je sačinjen Zapisnik broj: UP1-10-19-2-00031/2024-1002-P-1002-1-P od dana 09.04.2024. godine, kojim je konstatovano da je subjekt nadzora pristupio zamjeni ulaznog portala na poslovnom prostoru u ulici Sarači broj 57, koji se nalazi unutar obuhvata 'HUK Sarajevo, a koji je Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika proglasila nacionalnim spomenikom BiH, nakon čega je postavio rolo aluminijska vrata u funkciji portala, bez odobrenja nadležne službe zaštite na nivou FBiH.
Shodno navedenom, postupajući inspektor je donio Rješenje, broj: UP1-10-19-2-02473/2024-1002-2 od 11. aprila 2024. godine, kojim subjektu nadzora nalaže da u roku od 30 dana od dana prijema rješenja ukloni rolo vrata u funkciji portala i uspostavi prijašnje stanje. Radove je potrebno izvoditi pod nadzorom Zavoda za zaštitu spomenika pri Federalnom ministarstvu kulture i sporta.
O izvršenoj upravnoj mjeri, investitor je dužan obavijestiti inspektora u pisanom obliku, najkasnije u roku od tri dana nakon izvršenja rješenja. Ukoliko investitor ne postupi po naređenim mjerama, rješenje će se izvršiti putem pravnog lica registrovanog za poslove građenja, na teret investitora", rekli su za portal Radiosarajevo.ba iz Federalne uprave za inspekcijske poslove.
Prije nego što zavirite u fotogaleriju portala Radiosarajevo.ba podsjetit ćemo vas na nekoliko važnih činjenica.
Baščaršija je izgrađena u 15. vijeku, a od tada do danas teško je izdvojiti sve ono s čime se susretala - veliki zemljotres 1640. godine, zatim barbarin Eugen Savojski koji je 1697. godine zapalio i opustošio cijeli grad, potom novi požar 1879. godine i na koncu 1947. godina i ideja nove vlasti da sruši Baščaršiju.
O ovom posljednjem je govorio i naš konceptualni umjetnik Braco Dimitrijević. Naime, njegov otac, ugledni slikar Vojo Dimitrijević, spriječio je rušenje Baščaršije.
Sarajlija je tad iskoristio svoj uticaj i kontaktirao Josipa Broza Tita sa zahtjevom da se kulturocid zaustavi jer se radi o značajnom i specifičnom naslijeđu.
Dodajmo i da je Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika, na osnovi člana V stav 4. Aneksa 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini i člana 39. stav 1. Poslovnika o radu Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika, na sjednici održanoj od 1. do 3. aprila 2014. godine, donijela odluku da se Historijsko gradsko područje – Sarajevska čaršija proglasi nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.
Za kraj ćemo napomenuti i da je Evropska filmska akademija 2022. godine pokrenula odjel za baštinu i svake godine pravi popis novih Blaga evropske filmske kulture. Ove godine na svoju listu je dodala osam novih mjesta, među kojima je sarajevska Baščaršija.
Iza ovog velikog uspjeha stoji Udruženje filmskih radnika Bosne i Hercegovine.
"Razlog zbog kojeg smo predložili Baščaršiju za ovo prestižno priznanje Evropske filmske akademije je značaj ovog mjesta na kojem je snimano više od 20 filmova, kako bosanskohercegovačke, tako i stranih produkcija. Neki od prvih, ali i neki od najznačajnijih domaćih filmova sadrže scene snimane na Baščaršiji, te nas raduje da je značaj sarajevske Baščaršije za evropsku kinematografiju prepoznala i Evropska filmska akademija", poručili su iz Udruženja filmskih radnika.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.