Inkluzivno obrazovanje: Kako vlast pomaže djeci s poteškoćama u razvoju
Neki od njih su neprilagođenost nastavnih planova i programa za rad s djecom, veoma mali broj stručnjaka u ovoj oblasti, neosiguravanje zakonom predviđenih asistenata, neopremljenost škola učilima i nastavnim pomagalima.
Inkluzivni obrazovni sistem u FBiH
Kako su za Radiosarajevo.ba rekli u Federalnom ministarstvu za obrazovanje i nauku, u skladu sa svojom koordinirajućom i savjetodavnom ulogom, ovo ministarstvo već duži niz godina podržava projekte koji imaju za cilj stvaranje inkluzivnog obrazovnog sistema, a posebno stvaranje uvjeta za ravnopravno učestvovanje i kvalitetno obrazovanje učenika s poteškoćama u razvoju.
Kako nam je pojašnjeno, kroz ovaj program u 2016. godini podržano je 46 projekata, a ukupan iznos dodijeljenih sredstava bio je 277.900,00 KM. U 2017. godini podržano je 89 projekata. Ukupan iznos odobrenih sredstava je 530.480,00 KM.
"Također, putem programa Podrška stručnom usavršavanju i cjeloživotnom učenju prosvjetnih radnika u predškolskom, osnovnom i srednjem obrazovanju podržani su projekti stručnog usavršavanja prosvjetnih radnika za rad sa učenicima s poteškoćama u razvoju", dodali su iz Federalnog ministarstva za obrazovanje i nauku.
Tačan broj učenika s poteškoćama u razvoju koji su u redovnim obrazovnim institucijama nije precizan jer se način evidentiranja razlikuje od kantona do kantona.
Pa tako, prema posljednjem dokumentu koji se može pronaći na službenoj web-stranici Federalnog ministarstva za obrazovanje i nauku, a koja datira jos iz 2015. godine, pod nazivom Analiza stepena inkluzivnosti osnovnog obrazovanja u FBiH, najviše djece s poteškoćama u razvoju koja su obuhvaćena programom inkluzije u školama bilo je u KS-u, i u pitanju je 1.953 djece koja su išla u školu s ostalim učenicima.
U RS-u uhodan sistem pomoći učenicima sa smetnjama u razvoju
Što se tiče manjeg bh. entiteta, ovaj sistem obrazovanja je u Republici Srpskoj dosta razvijeniji, pa je Ministarstvo za prosvjetu i kulturu s ciljem omogućivanja kvalitetnijeg i pristupačnijeg obrazovanja i vaspitanja učenicima sa smetnjama u razvoju od školske 2010./2011. godine počelo s finansiranjem asistente za učenike sa smetnjama u razvoju.
"Ministarstvo za prosvjetu i kulturu RS-a u školskoj 2017/2018. godini je odobrilo angažiranje 192 asistenta za učenike sa smetnjama u razvoju, što je za 54 više nego lani, kada je za te namjene bilo izdvojeno 504.250 maraka", kazali su za naš portal iz ovog ministarstva.
Kako su pojasnili, u ovoj školskoj godini asistenti su prioritetno odobravani za učenike s autizmom, đake s tjelesnim oštećenjem koji pohađaju nastavu u redovnim školama, te učenike s višestrukim smetnjama.
"Bit će razmatrani i zahtjevi za asistente za učenike sa drugim smetnjama u razvoju, u zavisnosti od raspoloživih sredstava u budžetu", kazali su iz ministarstva.
Asistenti služe, istaknuli su, kao tehnička podrška učenicima i angažirani su u periodu dok traje nastava, na pola radnog vremena, a plaćeni su prema koeficijentu za srednju stručnu spremu.
Kako god, naši sagovornici iz oba entitetska ministarstva se slažu, da je najbitnije osigurati podršku učenicima s poteškoćama u razvoju od ranog djetinstva kako bi se napredovanje moglo pratiti kroz sve nivoe obrazovanja.
Također, bitna je podrška nastavnom osoblju koje dodatno radi na usavršavanju kako bi bili bolji nastavnici i učitelji učenicima s poteškoćama u razvoju.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.