MESS: Eksplozija različitih identiteta u predstavi "Slijepi pjesnik"
Karizmatični Jan Lawers, teatarski redatelj, vizualni umjetnik, slikar, muzičar i uopće, univerzalni čovjek, svoje umjetničke vizije već više od 30 godina predstavlja kroz teatarsku skupinu Needcompany.
Oduševivši Evropu kultnom predstavom "Isabelina soba", osvojili su i srca bh. teatarske publike kada su ovo remek djelo izveli na festivalu MESS 2009. godine. Od tada su nam se vraćali, uvijek donoseći nešto svježe a jednako dobro.
Tako je i sa ovogodišnjim Festivalom MESS koji je sinoć otvoren u Zenici, predstavom Slijepi pjesnik, kojom nam se Needcompany predstavila po četvrti put.
I opet je pred nama bila dobro poznata, sjajna ekipa: Grace Ellen Barkey, Maarten Seghers, Hans Petter Melø Dahl, Anna Sophia Bonnema, Jules Beckman, Mohamed Toukabri.... Svi sjajni glumci, plesači, muzičari, pjevači i improvizatori.
Ono što cijenimo kod Jana Lawersa i njegove trupe je savršen nivo izvedbe, bilo o kojoj izvedbenoj formi da je riječ (govor, muzika, pokret, kostim, scenografski element).
A ono što ovog vizionara izdvaja od drugih je redatelja i autora je osebujan i prepoznatljiv teatarski rukopis kroz koji slavi ljepotu različitosti, univerzalnost ljubavi, ljekovitost humora, intrigantnost simbola i nepobitnost ljudske dobrote i humanosti.
Tako smo sinoć, na širokoj sceni Bosanskog narodnog pozorišta u Zenici, pred očima imali čovječanstvo . Ono je prikazano kroz porodučna stabla sedam likova, ne imaginarnih, već vrlo određenih i prisutnih - samih članova tetarske trupe. Počevši od Lawersove supruge Grace Ellen Barkey (igračice porijeklom iz Indonezije koja je zajedno s njih, davne 1986. pokrenula Needcompany), pa do "čovjeka od gume" - tunižanskog plesača Mohameda Toukabria, prikazana je kompleksnost identiteta i bespredmetnost svih pokušaja traganja za evropskom ili bilo kakvom drugom nacionalnom "čistokrvnošću".
Historija koju pišu pobjednici, muškarci, prešutjela je mnoge stvari o nama - poručuje nam Needcompany.
Zato je tu njihova umjetnost koja o prešućenom jasno (i zanosno) govori.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.