Italijanka Manuela Gandini Sarajevu za rođendan poklonila prekrasan performans
Italijanka Manuela Gandini, kritičarka umjetnosti, performerka, profesorica na Akademiji NABA u Milanu, vanjska saradnica dnevnog lista La Stampa i ambasadorica Trećeg raja Michelangela Pistoletta, u subotu uvečer, 6. aprila, u Ateljeu Figure, na Dan Grada Sarajeva i njegovog oslobođenja u Drugom svjetskom ratu, izvela je performans „Nešto nas sanja“, koji je premijerno predstavljen protekle godine u Italiji.
Specijalno za Sarajevo, autorica je adaptirala originalni scenarij, i predstavila ga u skraćenoj verziji i po prvi put na engleskom jeziku.
Manuela Gandini smatra umjetnost alatom društvene, duhovne, i transformacije svijesti. Ganuta novim susretom sa Sarajevom, Manuela Gandini je napisala tekst o bh. gradu, koji je objavljen u subotu, 6. aprila, u dnevnom listu La Stampa.
Naoružajte se strpljenjem: I danas zabilježene velike gužve na graničnim prijelazima
Slijedom ostvarenih kontakata s dizajnerskom grupom Trio, tokom 1994. i 1995. godine, Manuela Gandini dva puta je boravila u opkoljenom Sarajevo, solidarišući se sa njegovim stanovništvom i podržavajući umjetnost i kulturu.
Iz toga je nastala svojevrsna kontrainformativna forma koja demonstrira svijetu da se stanovništvo, putem umjetnosti, može oduprijeti i destrukciji rata.
Na performansu, koji je oduševio divnu publiku, bio je veliki broj građana. Događaju je prisustvovao i italijanski ambasador Marco Di Ruzza.
"Predstava koju je postavila Manuela Gandini - komentirao je Marco Di Ruzza - snažno je impresionirala i dirnula publiku. Evokativno putovanje na koje nas je protagonistkinja povela sa velikom interpretativnom sposobnošću, upozorenje je protiv svakog totalitarizma koje u ime aberantnih ideologija homologizira ljude s pukim instrumentima politike.
Tragedije istorije 20. stoljeća stoga moraju svima nama ponuditi lekciju koja je uvijek živa i aktuelna. Sjećanje na juče kao osnova za izgradnju društva sutrašnjice", kazao je ambasador Italije u Bosni i Hercegovini za portal Radiosarajevo.ba.
Podsjetimo, kritičarka umjetnosti Manuela Gandini, autorica je nepreglednog broja članaka i eseja, objavljenih na temu kulturnog otpora u opkoljenom Sarajevu.
Godine 1995., u Galeriji Studio Oggetto u Milanu, Gandini organizira prvu međunarodnu samostalnu izložbu grupe Trio iz Sarajeva. Na inauguraciji izložbe, obraćaju se Achillea Bonito Oliva, Oliviero Toscani i Predrag Matvejević.
Veze sa Sarajevom sve dublje, i 2016. se vraća u glavni grad BiH predstaviti izložbu radova grupe Trio, postavljenu u formi stalne izložbe u Galeriji 11/7/95.
Godine 2017., uz podršku Ambasade Italije u Sarajevu i partnera projekta, na platou KSC Skenderija, izvodi performans Treći raj s oko 600 srednjoškolaca i studenata, pristiglih iz svih dijelova Bosne i Hercegovine, koji, zajedno s najeminentnijim eksponentima svijeta kulture u gradu, utjelovljuju njegov simbol - ritual mira i otpora, praćen nezaboravnom Lectio Magistralis Michelangela Pistoletta.
Manuela Gandini se vraća u Sarajevo: Poslala emotivnu poruku na društvenim mrežama
Osobno upoznaje Jovana Divjaka, postaje njegovom bliskom prijateljicom i smatra ga svjetionikom tame ljudskog duha.
Trideset godina od svog prvog dolaska u Grad Sarajevo u opsadi, Manuela Gandini sinoć je poklonila govorni performans Nešto nas sanja, multimedijalnu izvedbu s kojom obilazi Italiju govoreći o opasnostima totalitarizma i tehnokracija polazeći od nacističke estetike i osiromašenja jezika.
Posljednji put u gradu, dočekao ju je njen veliki prijatelj Jovan Divjak, kojem je, uoči njegove sutrašnje godišnjice smrti, osim gradu, posvetila svoj performans.
Veoma emotivan govor održao je i Bojan Hadžihalilović, nekadašnji student Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu, koji sa suprugom Dalidom Hadžihalilović, činili su dizajnerski tim Trio., nakon kojeg je Manuela Gandini zaplakala.
Oslobađajuće, životne i duhovne forme nadrealizma, i umjetničkog otpora, međutim, poantiraju priču transponirajući ju u sadašnjost, apostrofirajući snagu umjetnosti, psihe i mogućih ljudskih antidota za dominirajuću brutalnu destrukciju na više razina.
Kako je bilo u subotu uvečer na performansu i ko je sve bio prisutan u Ateljeu Figure pogledajte u našoj foto galeriji:
Dizajnerski tim Trio: Dalida i Bojan Hadžihalilović i Lela Mulabegović-Hatt
Dalida i Bojan Hadžihalilović i Lela Mulabegović-Hatt, nekadašnji studenti Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu, činili su dizajnerski tim Trio, koji je u drugoj polovici osamdesetih stekao ugled širom tadašnje Jugoslavije.
U opkoljenom Sarajevu Trio je nastavio s umjetničkim radom, čega je rezultat bila kapitalna zbirka plakata i razglednica, na kojima su bili prikazani redizajnirani simboli pop kulture 20. stoljeća predstavljeni iz brutalne ratne vizure.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.