Dragan Bursać: Hoće li Vučić otvoriti "drugi front" u Bosni, kako bi preusmjerio krizu?
"Plan je u narednim mjesecima, suspenzijom državnih agencija, faktički aktivirati famoznu klauzulu o 'osamostaljenju entiteta' pod izgovorom da se jedino tako čuva dignitet predsjednika RS-a (čitaj Dodika), kako bi se oči međunarodne zajednice, ali i pritisak iz Beograda, preselili u Sarajevo i Banjaluku. A ko ovo ne vidi, ili je naivan ili je aktivan igrač na strani srpskog svijeta."
Piše: Dragan Bursać, za portal Radiosarajevo.ba
Nije trebalo čekati mnogo, a već je srbijanski tiranin Aleksandar Vučić, preko svojih medija, pijuna i telala, počeo smišljati kako da se izvuče iz mišje rupe u koju su ga stjerali studenti u Beogradu i Novom Sadu.
Gubi tlo pod nogama: Vučić u potpunoj panici prizvao i Ruse da pričaju kako su zabrinuti za BiH
Najave iz fabrike laži
Tako se oglasila "fabrika laži", medij koji je vjerno služio Miloševiću, a danas Vučiću, i na čijim stranicama stoji:
"Bosanski lonac koji već godinama potmulo vri mogao bi u narednim nedjeljama da se približi tački eksplozije s nesagledivim posljedicama po Bosnu i Hercegovinu, Republiku Srpsku (bosanskohercegovački entitet), Srbiju, ali i čitavo naše podneblje."
O čemu se ovdje radi i kako odjednom naprečac "eksplozija bosanskog lonca"?
Zabranjeno preuzimanje teksta bez pismenog odobrenja Redakcije portala Radiosarajevo.ba!
Čini se da ovdje nije riječ o nekoj pasivnoj, meteorološkoj pojavi, nego o dobro smišljenom planu koji bi se aktivirao kao Vučićev sigurnosni prsluk.
"Sve ovo dešava se u iščekivanju presude Miloradu Dodiku, kojem se pred Sudom BiH sudi zbog krivičnog djela 'neizvršavanja odluka visokog predstavnika BiH', a za što je zaprijećena kazna od šest mjeseci do pet godina zatvora, uz mogućnost zabrane vršenja javnih funkcija", navode Novosti, pripremajući teren za moguću eskalaciju.
Bursać: Novi Sade moje saučešće, Srbija ubija!
A povoda je uvijek dovoljno, ili makar dovoljno, u srpskom svijetu. Ovaj put se nastoji Milorad Dodik pretvoriti u "mučenika" i "žrtvu", a ako to ne bude dovoljno, ide se na plan B kojim se planira ukidanje državnih agencija na pola teritorije BiH.
SIPA raus?
Nezvanično se već na sva zvona priča kako vlast u RS-u kreće na najopasniji politički, ali i sigurnosni put od rata naovamo.
Po tom scenariju (koji nije nemoguć), prvo bi uslijedila zabrana djelovanja SIPA-e, pa Tužilaštva BiH i na kraju Suda BiH na teritoriji entiteta RS. Time bi se suspendirao ustav i zakoni zemlje na 49% njene teritorije. I da se razumijemo, zakonskim setom iz 2022. i 2023. godine, Dodik je već napravio politički habitus koji bi mogao da zaživi u praksi.
Skupština RS-a je donijela pet zakona koji faktički omogućavaju samostalnost entiteta, o čemu pišem godinama, ali se čini da niti međunarodnu zajednicu, niti državne vlasti to pretjerano ne brine. Međunarodna zajednica je odabrala model stabilokratije (nahrani pse i ništa ne diraj), a državne vlasti su uzele Dodika za partnera. I jedno i drugo je pogubno po BiH, jer je Dodik uvijek i stalno igrač srpskog svijeta i Putinov balkanski terenac.
I zato nemojte sumnjati da će se, na mig iz Beograda, Skupština RS-a sad ili u bliskoj budućnosti postaviti kao secesionistička tvorevina – na kraju krajeva, to joj nije strano i to joj je prirodno stanje. Vučićeve odluke se poštuju bez pogovora, a razmišljati o nekoj antivučićevskoj antitezi RS-u, gdje Vučića podržavaju vlast, opozicija, blogeri, vlogeri, mediji i crkva, je suludo.
Pitanje momenta je kad će RS krenuti u proces osamostaljenja (šta god to značilo), kako bi se ulizila Vučiću, a taj moment je baš sada nastupio jer Vučić mora naći fokalnu tačku izvan Beograda, van Slavije i Srbije. I tome služi entitet RS.
Dakle, možemo očekivati suspenziju državnih agencija na pola teritorije BiH, ali možemo očekivati i još nešto:
Opcija koja se aktivno razmatra jeste da NSRS "zabrani predsjedniku RS-a odlaske na suđenja na Sud Bosne i Hercegovine".
Ovo je zapravo ono što Milorad Dodik godinama najavljuje, planira i priželjkuje, ali sada je to sve izvjesnije zbog situacije u kojoj se nalazi i sve skučenijeg prostora za manevriranje.
Sudski proces je pravna i zakonska realnost, koliko god Dodik pokušavao bježati od njega.
Pa se onda stvaranje nove krize, u kojoj će (ponovno) biti obezvrijeđen ustav i zakoni BiH na pola njene teritorije, čini kao sigurna opcija i za Vučića i za Dodika.
Plan je u narednim mjesecima aktivirati famoznu klauzulu o "osamostaljenju entiteta" pod izgovorom da se jedino tako čuva dignitet predsjednika RS-a (čitaj Dodika), kako bi se oči međunarodne zajednice, ali i pritisak iz Beograda preselili u Sarajevo i Banjaluku. A ko ovo ne vidi, ili je naivan ili je aktivan igrač na strani srpskog svijeta.
Historija se ponavlja
Davor Gjenero, hrvatski politolog i politički analitičar, podsjeća kako autoritarni vladar u Beogradu, Aleksandar Vučić, radi isto ono što je u martu 1991. godine uradio njegov prethodnik, prošli protudemokratski vladar Srbije, Slobodan Milošević.
"Kad se 9. marta suočio s ozbiljnim demonstracijama, koje, istina, jesu imale i elemente srpskog nacionalizma (vođa im je bio tada nacionalistički političar Vuk Drašković), izveo je vojsku na ulice, a to izvlačenje vojske na ulice bila je uvertira u agresiju tog režima na Sloveniju, Hrvatsku, pa onda Bosnu i Hercegovinu. Tada je Miloševića bilo moguće zaustaviti unutar Jugoslavije, ali su lideri ostalih republika okrenuli glavu u odnosu na njegovu represiju prema vlastitim građanima. Ubrzo je nacionalističkom strategijom i nuđenjem imperijalističkih rješenja unutar države koja se raspala, Miloševiću uspjelo vratiti podršku tadašnje političke većine u Srbiji i stabilizirati režim", govori Gjenero.
I zato treba biti jako pažljiv. Jer će se sve promjene (političke, geopolitičke, pa i personalne u Beogradu) direktno uticati na stanje stvari u Banjaluci i Sarajevu. Bojovnici srpskog svijeta, sasvim sigurno, neće sjediti skrštenih ruku i čekati da im se izmakne tron ispod stražnjice. I ako se to desi, Podgorica i Banjaluka će biti rezervni položaji. U takvom scenariju, koji nije samo moguć, nego poprilično i očekivan, vlasti BiH moraju shvatiti da će pokušaj razaranja ustavnog tkiva zemlje za početak biti izvjestan. Hoće li ga na vrijeme detektirati i spriječiti – nije samo pitanje od milion dolara, nego pitanje opstanka BiH u kakvom-takvom miru.
Mislim da je svim jasno da se država – od Tužilaštva do državnih agencija – na cijeloj teritoriji mora aktivno uključiti u očuvanje te iste, naše države. Na kraju krajeva, mi debelo plaćamo sve te institucije, zar ne, a nadamo se i mirnoj, evropskoj budućnosti – to nam je obećano?!
* * *
Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrici "Ja mislim" su isključivo lični stavovi autora tekstova i moguće da ne odražavaju stavove redakcije portala Radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.