Vladimir Putin se javio i poslao prijedlog za Ukrajinu: Odmah mu odgovorio Donald Trump

Predsjednik Rusije je Vladimir Putin predložio održavanje 'izravnih pregovora' s Ukrajinom u četvrtak u Istanbulu, u trenutku dok europski čelnici i Sjedinjene Američke Države pokušavaju izvršiti pritisak na Moskvu da pristane na 30-dnevni prekid vatre s ciljem okončanja trogodišnjeg sukoba.
"Željeli bismo započeti odmah, već idućeg četvrtka, 15. maja, u Istanbulu, gdje su se pregovori prethodno i održavali i gdje su bili prekinut", rekao je Putin u rijetkom obraćanju javnosti kasno navečer na državnoj televiziji.
Naglasio je da se pregovori trebaju voditi "bez ikakvih preduslova".

Reis Kavazović: Nadam se da će se skup rabina održati u Sarajevu, doprinijet ću da se to desi…
"Spremni smo na ozbiljne pregovore s Ukrajinom", rekao je Putin, dodavši kako im je cilj "otkloniti temeljne uzroke sukoba" i "postići uspostavu dugotrajnog, stabilnog mira".
Odmah po javljanju Putina, oglasio se i predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump koji je poručio kako je pred nama velika sedmica.
"Pomislite na stotine hiljada života koji će biti spašeni ako se ovo beskrajno 'krvoproliće', nadamo se završi. Bit će to potpuno novi i mnogo bolji svijet. Nastavit ću da radim sa obje strane kako bih osigurao da se to desi. SAD žele da se umjesto toga (rata) fokusiraju na obnovu i trgovinu. Pred nama je velika sedmica", rekao je Tramp u objavi na društvenoj mreži TruthSocial.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.