Savjetnik Angele Merkel: ‘Putin bi mogao napasti NATO! Sjetite se šta je rekao o raspadu SSSR-a‘
![Savjetnik Angele Merkel: ‘Putin bi mogao napasti NATO! Sjetite se šta je rekao o raspadu SSSR-a‘](https://storage.radiosarajevo.ba/article/532553/871x540/vladimir-putin-rusija-februar-2024-epaefe.jpg?v1707588046)
Ne može se isključiti ruski napad na članicu NATO-a, poručio je čelnik minhenske sigurnosne konferencije Christoph Heusgen u subotu, nekoliko dana prije početka okupljanja svjetskih čelnika i vojnih stručnjaka.
Upitan misli li da bi ruski predsjednik Vladimir Putin mogao narediti takav napad, Heusgen je odgovorio:
"Naravno. Putin je ipak opetovano rekao da je raspad Sovjetskog Saveza bio najveća katastrofa 20. stoljeća jer je rezultirao time da su mnogi Rusi ostali izvan granica Rusije."
![Rad na očuvanju stabilnosti BiH: Denis Bećirović razgovarao sa NATO generalom Christopher Cavolijem](https://storage.radiosarajevo.ba/article/579079/300x185/denis-becirovic-general-press-februar-2025.jpg?v1739718661)
Rad na očuvanju stabilnosti BiH: Denis Bećirović razgovarao sa NATO generalom Christopher Cavolijem
Putin je namjeravao ponovno uspostaviti Veliku Rusiju s granicama raspadnutog Sovjetskog Saveza. Ona bi bila globalni imperij u kojem bi on vladao poput cara, rekao je Heusgen za diseldorfski Rheinische Post i bonski General Anzeiger.
"Ako Putin ne izgubi rat u Ukrajini, moramo uzeti u obzir da bi mogao zgrabiti Moldaviju ili baltičke republike", rekao je.
Heusgen je odbio spekulirati o tome u što bi se Putin mogao konkretno upustiti.
"No, moramo učiniti sve kako bismo osigurali da Ukrajina dobije oružje i vojnu pomoć koja joj je potrebna da se uspješno odupre ruskim agresorima i da ih otjera sa svog nacionalnog teritorija", rekao je.
Heusgen je bio savjetnik za vanjsku politiku bivše kancelarke Angele Merkel između 2007. i 2017.
Nakon toga je imenovan ambasador Njemačke pri UN-u prije preuzimanja dužnosti na Minhenskoj konferenciji.
![Ključni detalji Putinovog intervjua koji je čekao cijeli svijet: Zanimljivo govorio o SR Jugoslaviji](https://storage.radiosarajevo.ba/article/532371/300x185/putin-clarson.jpg?v1707474498)
Ključni detalji Putinovog intervjua koji je čekao cijeli svijet: Zanimljivo govorio o SR Jugoslaviji
U razgovoru ovoga tjedna s konzervativnim američkim novinarom Tuckerom Carlsonom Putin je rekao da Rusija nema teritorijalne ambicije prema Poljskoj i baltičkim zemljama.
Mogla bi se isključiti ruska invazija na ove zemlje NATO-a, osim ako Poljska ne napadne Rusiju, rekao je.
U glavnom gradu Bavarske od 16. do 18. frbuara održava se Minhenska sigurnosna konferencija na kojoj se očekuje oko 50 šefova državnih čelnika.
Rusija i Iran ove godine nisu pozvani.
![Radiosarajevo.ba](https://radiosarajevo.ba/assets/img/rsa-box-logo.png)
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.