Horor u Hrvatskoj: Osuđen ruski trener koji je seksualno iskorištavao dječake koje je trenirao

9
Radiosarajevo.ba
Horor u Hrvatskoj: Osuđen ruski trener koji je seksualno iskorištavao dječake koje je trenirao
Foto: Printscreen / Policija / Ilustracija

Trener iz Rusije, koji je godinama trenirao maloljetnike u nekoliko klubova na području centralne Hrvatske, pravomoćno je osuđen na 15 godina zatvora zbog seksualnog zlostavljanja svojih učenika.

Presudu koju mu je prošle godine izrekao Županijski sud u Zagrebu sada je potvrdio Visoki kazneni sud Hrvatske. Iako je trener tvrdio da su mu dječaci dobrovoljno slali svoje obnažene snimke i dolazili u njegov dom kako bi se pred njim samozadovoljavali, sud u to nije povjerovao. Sve se doznalo nakon iskaza majke s kojom je trener bio u vezi. Ona je primijetila gnusne poruke koje je trener slao njenom sinu, piše Index.hr. Kasnije su o svemu svjedočili i sami dječaci iako ih je trener tražio da o svemu šute i da obrišu fotografije.

Proglašen je krivim za ukupno 14 kaznenih djela - od spolne zloupotrebe dječaka mlađeg od 15 godina do snimanja djece u seksualno eksplicitnim položajima, upoznavanja djece s pornografijom i drugih koje je počinio od početka 2020. godine pa do uhićenja krajem 2022. godine. Žrtve su mu bili tinejdžeri stari između 13 i 17 godina.

Uzbuna u Irskoj: Dronovi krenuli na avion u kojem je bio Volodimir Zelenski

Uzbuna u Irskoj: Dronovi krenuli na avion u kojem je bio Volodimir Zelenski

Osim 15-godišnje zatvorske kazne, trener je dobio i zabranu obavljanja djelatnosti sportskog trenera u svim odgojno-obrazovnim ustanovama te klubovima, kao i svih zaposlenja koja uključuju rad s djecom. Ta mjera mu je izrečena u trajanju od 10 godina, a počinje teći nakon što odsluži zatvorsku kaznu na koju je osuđen.

Izrečena mu je i mjera zaštitnog nadzora koja će trajati pet godina od kraja izdržavanja kazne, a koju će provoditi centar za probaciju čiji bi stručnjaci trebali provoditi razgovore s njim kako bi kontrolirali je li osuđenik promijenio svoje ponašanje. Sud je zaključio da je optuženi znao koliko njegove žrtve imaju godina, a nekima je nudio i novac te sportsku opremu kako bi se ponovno sastali s njim. Nerijetko je djecu pozivao na piće ili pizzu što mu je, kako je utvrđeno, kasnije olakšavalo da ih pridobije za realizaciju svojih spolnih prohtjeva. Iako je tužiteljstvo tražilo za njega strožu kaznu, Visoki kazneni sud zaključio je da je 15 godina primjerena osuda. 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (9)

/ Povezano

/ Najnovije