Manje oboljelih ali više mrtvih: Od komplikacija u Hrvatskoj umrlo 78 ljudi

0
Radiosarajevo.ba
Manje oboljelih ali više mrtvih: Od komplikacija u Hrvatskoj umrlo 78 ljudi
Foto: Pexels / Ilustracija

U Hrvatskoj je ove sezone od gripe i njezinih komplikacija umrlo 78 ljudi, pokazuju posljednji podaci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ).

Riječ je o najvećem broju prijavljenih smrtnih ishoda povezanih s gripom u posljednjih nekoliko sezona, i to unatoč činjenici da je broj oboljelih bio nešto manji nego prošle godine.

Prema završnom izvješću HZJZ-a za sezonu gripe 2025./2026., prijavljeno je ukupno 40.883 oboljelih, dok je prošle sezone bilo 44.368 slučajeva. No broj umrlih porastao je s prošlogodišnjih 68 na ovogodišnjih 78.

Dodik ponovo brutalan prema Schmidtu: "Treba da vrati sve pare koje je dobio"

Dodik ponovo brutalan prema Schmidtu: "Treba da vrati sve pare koje je dobio"

Podaci pokazuju da se gripa posljednjih godina snažno vratila nakon gotovo potpunog nestanka tokom pandemije koronavirusa. U sezonama 2020./2021. i djelimično 2021./2022. virus gripe gotovo nije cirkulirao zahvaljujući maskama, fizičkom distanciranju, zatvorenim školama i smanjenim međunarodnim putovanjima, piše Jutarnji

No povratkom normalnog života vratila se i gripa, i to puno jače nego što su epidemiolozi očekivali.

WHO odgovorio na pitanje: Može li hantavirus uzrokovati novu pandemiju poput COVID-a?

WHO odgovorio na pitanje: Može li hantavirus uzrokovati novu pandemiju poput COVID-a?

Posebno je zanimljivo da je sezona 2025./2026. krenula neuobičajeno rano. HZJZ je već početkom februara bilježio gotovo dvostruko više slučajeva nego u istom razdoblju prethodne godine, a vrhunac epidemije dosegnut je ranije nego inače.

Istovremeno je rastao i broj hospitalizacija. Već početkom februara zbog gripe i njezinih komplikacija hospitalizirano je gotovo dvije hiljade ljudi.

U posljednjih 14 dana čak 42 mrtvih od gripe

Brojke posljednjih godina pokazuju koliko je epidemiološka slika danas drukčija nego prije pandemije.

U sezoni 2023./2024. Hrvatska je imala 19.564 prijavljena slučaja gripe i 43 prijavljena smrtna ishoda. Već iduće godine broj prijava skočio je na više od 44 tisuće, a ove sezone zabilježeno je i rekordnih 78 smrti povezanih s gripom.

Epidemiolozi već neko vrijeme upozoravaju da je nakon pandemije dio populacije izgubio tzv. „imunitet zajednice” na gripu jer nekoliko sezona gotovo nije bilo kontakta s virusom influence, osobito među djecom.

Djeca predškolske i školske dobi i dalje imaju najveću incidenciju gripe, dok se najteži oblici bolesti i najveći broj smrtnih ishoda bilježe među starijim osobama i kroničnim bolesnicima.

Važno je naglasiti da HZJZ pod smrtnim ishodima povezanima s gripom ne ubraja samo osobe koje su umrle izravno od virusa influence, nego i pacijente kod kojih je gripa dovela do teških komplikacija poput upale pluća, sepse ili pogoršanja postojećih kroničnih bolesti.

Stručnjakinja Mia Blažević o hantavirusu: "U BiH su trenutno prisutna dva virusa, ovo su simptomi"

Stručnjakinja Mia Blažević o hantavirusu: "U BiH su trenutno prisutna dva virusa, ovo su simptomi"

Iako se gripa često doživljava kao „obična sezonska bolest”, podaci pokazuju da ona i dalje predstavlja ozbiljan javnozdravstveni problem. Samo u posljednje tri sezone u Hrvatskoj je prijavljeno više od 105 hiljada slučajeva gripe i gotovo 190 smrti povezanih s bolešću i komplikacijama, pokazuju podaci HZJZ-a.

I dok je sezona gripe u Hrvatskoj praktički završila, na južnoj hemisferi ona tek počinje, a epidemiolozi upravo australske podatke pažljivo prate jer često daju prvi signal kako bi mogla izgledati nadolazeća sezona u Europi.

Australija je posljednjih mjeseci posebno pod lupom zbog širenja H3N2 podsoja gripe poznatog kao „subclade K” ili kolokvijalno „Super-K”. Riječ je o novom mutiranom ogranku već postojeće gripe A(H3N2), za koji australski stručnjaci tvrde da se širi puno brže i ranije nego što je uobičajeno.

Kako piše ABC News Australia, australski epidemiolozi „nervozni” su pred ovogodišnju sezonu jer je virus počeo cirkulirati već tokom ljeta, što je neuobičajeno za gripu. Posebno zabrinjava činjenica da je prošla sezona bila najsmrtonosnija u ovom stoljeću, s više od 1700 smrti povezanih s gripom.

Australski javni servis ABC navodi i da je „Super-K” trenutačno dominantan soj gripe A(H3N2) u zemlji, dok stručnjaci upozoravaju na pad procijepljenosti i mogućnost vrlo snažne zimske sezone.

Dramatičan prizor iz susjedstva: Roj pčela "okupirao" podrum zgrade, pčelari upozorili stanovnike

Dramatičan prizor iz susjedstva: Roj pčela "okupirao" podrum zgrade, pčelari upozorili stanovnike

Naučnici iz australskog CSIRO-a objašnjavaju da „Super-K” nije potpuno novi virus, ali jest mutirani podsoj s velikim brojem promjena na ključnom proteinu virusa, zbog čega ga postojeći imunitet slabije prepoznaje.

Ipak, zasad nema dokaza da uzrokuje težu bolest od prethodnih H3N2 varijanti. Problem je, kažu stručnjaci, to što se čini znatno zaraznijim i što se pojavio puno ranije nego što je uobičajeno za sezonsku gripu.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije