Oglasio se ministar Katica: "Građani KS trebaju preuzeti lične dokumente, hiljade ostaju nepreuzete"
Ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo Admir Katica oglasio se putem društvenih mreža i uputio apel građanima da preuzmu svoja izrađena lična dokumenta.
Njegovu objavu prenosimo u cjelosti:
"MUP Kantona Sarajevo poziva građane da preuzmu svoje nove lične karte, vozačke dozvole i pasoše. Naime, trenutno sektori za građanska stanja MUP-a Kantona Sarajevo imaju više hiljada nepreuzetih ličnih dokumenata građana, što dodatno opterećuje administraciju, te otežava pretrage novih ličnih dokumenata prilikom izdavanja. Veliki broj građana, iz nepoznatih razloga, odsustva ili zaboravnosti, ne preuzima nove lične dokumente nakon izdavanja, tako da ih trenutno samo u općini Novi Grad, koja ima najviše stanovnika, ima više od 1.000.
Akcija "Runner" u Sarajevu: Osumnjičeni A.M. lišen slobode zbog droge
Imajući u vidu gužve koje se stvaraju na izdavanju ličnih dokumenata u ljetnim mjesecima, važno je da građani preuzmu svoje dokumente, kako bi se oslobodila arhiva, rasteretila administracija i ubrzali poslovni procesi. Iako ne postoji zakonski rok za preuzimanje ličnih karata i vozačkih dozvola, važno je blagovremenim preuzimanjem omogućiti nesmetan protok ličnih dokumenata u sektorima i efikasniju uslugu za građane. Također, napominjemo da u slučaju nepreuzimanja putnih isprava duže od 120 dana, Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo može poništiti dokument.
Lični dokumenti se preuzimaju na 11 lokacija (8 sektora za građanska stanja MUP-a Kantona Sarajevo), prema mjestu prebivališta i građani se za ovu uslugu mogu obratiti svakog radnog dana od 7,30 do 16,00 sati", zaključio je Katica.
Ministar Admir Katica je poručio da je cilj ove inicijative rasterećenje sistema i brža usluga građanima, posebno u periodima pojačanih zahtjeva tokom ljetnih mjeseci.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.