Turković i Osmani u Sarajevu poručili: Kako spriječiti eskalaciju nasilja na Balkanu
Naše dvije zemlje imaju vrlo dobre i prijateljske odnose, bez otvorenih pitanja. Dijelili smo burnu prošlost i uvjerena sam da je naša mirna i prosperitetna zajednička budućnost u Evropskoj uniji i NATO-u, poručila je zamjenica predsjedavajućeg Vijeća ministara i ministrica vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Bisera Turković nakon sastanka s ministrom vanjskih poslova Sjeverne Makedonije Bujarom Osmanijem.
Kako je kazala, 26. aprila navršit će se 30 godina otkako je Sjeverna Makedonija priznala obnovljenu nezavisnost Bosne i Hercegovine.
Bisera Turković
"Imali smo vrlo sadržajne razgovore pune razumijevanja i saglasnosti, posebno kada je riječ o situaciji u našoj regiji, ali i u Evropi, posebno nakon ruske agresije na Ukrajinu. Nedvosmisleno osuđujemo nasilje u Ukrajini. Saglasni smo da postoji sasvim osnovana bojazan i rizik za eskalaciju koja može da destabilizira i ovaj dio Evrope", pojasnila je Turković.
Radnici u zdravstvu KS postigli dogovor sa Vladom KS: Ovo će biti nova satnica
Razgovarali su i slažu se i u tome da postoji jasno, izvodljivo i jedino trajno rješenje za Zapadni Balkan, koji će odagnati i tu vrstu riziku, a to je napredak ka punopravnom članstvu u Evropskoj uniji i NATO-u.
"Izrazila sam žaljenje zbog neusvajanja pregovaračkog okvira za Sjevernu Makedoniju. Mi smo u Bosni i Hercegovini nedavno poslali zahtjev da se BiH odobri kandidatski status za njeno članstvo. Vidimo da u Briselu i evropskim prijestolnicama raste svjesnost da se mora ubrzati napredak država ka članstvu, reformirati proširenje, te da odugovlačenje samo ohrabruje one koji žele preko Balkana destabilizirati cijelu Evropu", izjavila je Turković.
Podsjetila je da su prije tri dana ministri vanjskih poslova EU u Luksemburgu razgovarali ponovo o Zapadnom Balkanu i zaključili da se mora pojačati strateško prisustvo u regiji zbog novog geopolitičkog konteksta, nakon ruske invazije na Ukrajinu.
"Ali Sjeverna Makedonija, kao i Bosna i Hercegovina, Albanija, Srbija i Crna Gora i građani cijele regije očekuju direktnije i hrabrije odluke od Evropske unije. Najefikasniji način na koji Evropska unija može odgovoriti na potencijalnu destabilizaciju Balkana, jeste da uvaži do sada postignuti napredak, a on nije mali, pogotovo kada je riječ o Makedoniji, i omogućuje svakoj od država da učini presudne korake ka članstvu u Uniji", kazala je Turković.
Podržava ideju Osmanija da se okupe ministri vanjskih poslova iz regije i u novim okolnostima upute zajednički apel za ubrzanje evropskih integracija.
"Kada su u pitanju bilateralni odnosi između Bosne i Hercegovine i Sjeverne Makednije, oni su vrlo dobri i prijateljski, bez otvorenih pitanja. Obje države su zainteresovane za unapređenje sveobuhvatnih bilateralnih odnosa, a posebno ekonomske saradnje. Dobroj bilateralnoj saradnji dviju zemalja svjedoči činjenica da je u proteklom periodu realizovan niz susreta visokih zvaničnika na bilateralnoj i multilateralnoj osnovi. Ekonomska saradnja između Bosne i Hercegovine i Sjeverne Makedonije nije na zadovoljavajućem nivou, te je potrebno uložiti dodatne napore za njeno unapređenje. Trgovinska razmjena stagnira već nekoliko godina i oblasti interesantne za saradnju su sigurno metalna, drvna, prehrambena i tekstilna industrija", naglasila je Turković.
Razgovarali su i o boljoj transportnoj povezanosti Sarajeva i Skoplja.
"Koja nije na onom nivou na kojem bi mi željeli da bude, što znatno utiče i na nivo ekonomskih odnosa. Nadamo se da će biti prostora i da će se konačno uspostaviti avionska linija Skoplje - Sarajevo. Između Bosne i Hercegovine i Sjeverne Makedonije zaključeno je preko 50 bilateralnih i deset multilateralnih sporazuma koji predstavljaju dobar pravni osnov za uspješnu saradnju u različitim oblastima koje su od zajedničkog interesa. Radi se o izuzetno uspješnoj posjeti i koraku ka jačanju saradnje i bližem povezivanju. Ono što nam je potrebno i posebno važno jeste i da Sjeverna Makedonija podržava napredak Bosne i Hercegovine na njenom euroatlantskom putu", istakla je Turković.
Bujar Osmani
Uspotavljanje direktne aviolinije između Sarajeva i Skoplja ekonomski je neisplativo, ali se traže načini njenog subvencioniranja, izjavio je danas u Sarajevu ministar Osmani.
On je izjavio i Sjeverna Makedonija i BiH imaju tradicionalno bliske odnose, ali da je obaveza političkih lidera ojačati odnose putem proširivanja saradnje na bilateralnom i regionalnom nivou.
Osmani je danas u Sarajevu poručio da su sigurnost, stabilnost i prosperitet BiH u direktnom interesu svih zemalja u regionu Zapadnog Balkana.
"Kao prijateljska država, želim da izrazim naše čvrsto opredjeljenje kojim nedvosmisleno podržavamo suverenitet i teritorijalni integritet države BiH, u skladu s Dejtonskim mirovnim sporazumom. Ovo je naročito važno danas kada je cijeli kontinent suočen s bezbjednosnom krizom izazvanom ruskom agresijom na Ukrajinu, što izaziva uznemirenost i u našem regionu. Sigurnost, stabilnost i prosperitet BiH svakako je najvažnija za njene građane, ali u regionalnom kontekstu ona je u direktnom interesu sviju nas, posrednih i neposrednih susjeda”, rekao je Osmani.
Dodao je da će Sjeverna Makedonija bezrezrevno podržavati euroatlanske integracije BiH. Pozdravio je formiranje Komisije za saradnju s NATO-om i ohrabrio zvaničnike BiH da nastave zalaganja za cjelokupnu implementaciju reformskog programa na tom pravcu.
"I pored činjenice što smo više od 15 godina zemlja sa statusom kandidata, proces evropskih integracija sam po sebi predstavlja jak poticaj za provođenje reformi koje su od suštinskog značaja za građane, a to je najbolji način za sve zemlje iz regiona da dostignu evropske civilizacijske vrijednosti”, rekao je Osmani.
Dodao je da je Sjeverna Makedonija u intenzivnoj fazi razgovora za prevazilaženje razlika sa susjednom Bugarskom s "ciljem podizanja rampe za otvoranje pregovora".
Dodao je da bi Evropska unije trebala poduzeti strateško liderstvo u ovom regionu, kako bi se vratila kohezija među narodima, a time i evropska perspektiva.
“Ruska agresija je na najbolji način pokazala važnost integracija, kako bi Evropa danas bila jedinstvena i sigurna", rekao je Osmani.
Poručio je da od Francuske, koja predsjedava Vijećem Evropske unije, očekuje da preuzme odgovornost kada je u pitanju proces pristupanja zemalja regiona u EU, ali je kazao kako je svjestan činjenice da to ne zavisi samo od Pariza, koji je pokazao volju, budući da se odluke u EU-u donose konsenzusom.
Ministra vanjskih poslova Sjeverne Makedonije Osmanija ranije je danas u Sarajevu primio i predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.