Alžirka za koju tvrde da je muškarac pobijedila u Parizu: Italijanka predala meč nakon 46 sekundi

6

Alžirska bokserka Imane Khelif pobijedila je Italijanku Angelu Carini u osmini finala velter kategorije na Olimpijskim igrama nakon samo 46 sekundi borbe.

Khelif je dozvolu za takmičenje u ženskoj konkurenciji dobila nedavno, s obzirom na to da se radi o osobi s xy kromosomima te za nju kažu da je rođena, tj. biološki muškarac. Na Svjetskom prvenstvu 2023. diskvalifikovana je zbog nepoštivanja pravila Međunarodnog bokserskog saveza svega nekoliko sati uoči finala i od tada je u središtu svjetske pažnje.

Ipak, od Međunarodnog olimpijskog odbora (MOO) dobila je dozvolu za takmičenje i nakon samo 46 sekundi pobijedila Carini. Udarila ju je dvaput na startu, što je italijansku borkinju uzdrmalo i natjeralo na brzu predaju.

Potvrđena optužnica: Prijetio zaposlenicima Ambasade SAD-a u Sarajevu

Carini je predala je meč govoreći kako "ovo nema smisla", a zatim je briznula u plač.

Inače, Angela Carini 2019. godine osvojila je svjetsko srebro, kao i srebrnu medalju na Europskom prvenstvu. Nimalo bezazlena bokserka, ali protiv Khelifa nije imala šanse.