"Čudo iz Mostara": Lana Pudar osvojila zlato u disciplini 100 metara leptir

1

Lana Pudar (15), velika nada svjetskog plivanja i Bosne i Hercegovine, osvojila je zlato u utrci na 100 metara delfin mjesto, na Europskom prvenstvu u Rimu.

Naša 15-godišnja plivačica, kao najmlađa takmičarka finalnu utrku, završila je za 57.56 sekundi, odnosno čak 0.51 sekundi ispred drugoplasirane Darije Klepikove.

Naša Mostarka, jedna od najvećih nada svjetskog plivanja, tako je Bosni i Hercegovini donijela još jednu medalju, nakon što je u u trkama na 200 metara delfin i 50 metara delfin osvojila za našu zemlju dvije srebrene medalje.

Lana Pudar osvojila zlato u disciplini 100 metara leptir - undefined

Printscreen: Lana Pudar osvojila zlato u disciplini 100 metara leptir

Podsjetimo, Lana Pudar je u subotu osvojila srebrenu medalju u disciplini 50 metara leptir.

Čudo iz Mostara“, kako je popularno zovu, utrku je završila s vremenom 26.29, odnosno 0.15 stotinki sporije od prvoplasirane Ruskinje Darije Klepikove.

Lanino prolazno vrijeme u ovoj disciplini ujedno je i novi nacionalni rekord BiH.

Pudar je prvu srebrenu medalju osvojila u četvrtak u disciplini 200 metara delfin.

Dionicu od 200 metara isplivala je za 2:09.59 minute, a od nje je bila bolja Ruskinja Anastasija Markova.

Ovo je bila peta osvojena medalja za Bosnu i Hercegovinu na prvenstvu. lana je donijela tri, a dvije 17-godišnji Jovan Lekić (srebro 400 m. i bronzu 200 metara slobodnim stilom).

Lana Pudar je nastupima na Europskom juniorskom prvenstvu u Rimu, dokazala da u odličnoj formi dočekuje Olimpijske igre u Tokiju, koje narednog mjeseca počinju u Japanu.