Uživo sa Svjetskog prvenstva u Kataru: Francuska - Maroko 2:0, Trikolori u finalu

5

Poštovani čitatelji portala Radiosarajevo.ba dobrodošli u tekstualni prijenos drugog polufinala Svjetskog prvenstva u Kataru između Francuske i Maroka.

Jednog finalistu već znamo, to je - Argentina.

Gaučosi su u prvom polufinalu sa 3:0 pobijedili Hrvatsku i dobili novu priliku da dođu do titule svjetskog prvaka.

Veliko nevrijeme stiglo i u Bosnu i Hercegovinu: Pogledajte veličinu grada koji je padao

Uživajte s nama u narednih 90 minuta. A možda i više, ako dođe do produžetaka ili penala.

FT

KRAJJJJJJ - Francuska je u finalu Svjetskog prvenstva u Kataru.

Trikolori su u drugom polufinalnom meču nadigrali Maroko sa 2:0 i izborili finalni meč sa Argentinom.

Iako smo očekivali zanimljiviji meč, sve je "pokvario" rani gol zvijezde Milana - Thea Hernandeza.

Maroko će u subotu (16 sati) za treće mjesto igrati protiv Hrvatske, koja je sinoć sa 0:3 izgubila od Messija i društva.

90'

Ulazimo u sudijsku nadoknadu - Meksikanac je donio konačnu odluku - još šest minuta igre u polufinalu.

85'

Francuzi mirno uvode meč u samu završnicu.

Ništa ne rizikuju. Ide sve prema očekivanjima

79'

GOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLL

Francuska vodi 2:0. Kolo Muani je strijelac. Minutu nakon ulaska na travnjak, Kolo Muani se upisao u strijelce.

Mbappe je "ispreturao" odbranu Maroka i lopta dolazi do Muanija kojem nije bio problem da sa nekoliko metara zatrese mrežu. Francuzi su na korak do finala.

75'

Šta glumi Hamdallah? Pretjerao je! Pokušao je predriblati četiri igrača Francuske, ali nije bio u stanju da puca na gol Llorisa.

Pogriješio je. Imao je nekoliko kombinacija, pa i da doda Ambramatzu, ali se spetljao.

Stigla je potvrda: 68.274 gledatelja nalazi se na tribinama.

Ostaje 1:0. Još 15 minuta strepnje za Francusku.

69'

ZANIMLJIVOST dok čekamo da dobijemo novog finalistu.

Francuska nikada nije izgubila na svjetskom prvenstvu kada je vodila na poluvremenu.

66'

I Marokanci mijenjaju. Izašao je neprimijetni En Nesyri, a promjenu u rezultatu pokušat će donijeti Hamdallah.

Izlazi i Boufal, a ušao je Aboukhlal.

65'

Izmjena u redovima Trikolora. Izlazi Giroud, ušao je Thuram.

63'

Nogometaši Maroka su sve bliži šesnaestercu Francuske, ali nedostaje prava završnica.

Francuska ima 1:0.

60'

Sat vremena igre. Sve se otvorilo u drugom dijelu.

Maroko se otvorio. Pola sata vremena nade za Marokance da mogu postići gol i odvesti meč u produžetke.

58'

Bilo je minutu, dvije straha da Mbappe neće moći nastaviti igru, ali sada je sve uredu sa francuskim napadačem - nije povrijeđen.

53'

Moglo je da bude opasno po Francusku.

Ziyech je poslao oštru loptu u šesnaesterac za Allaha, ali je rezervista slabo zahvatio loptu.

Isti igrač se u nastavku akcije ubacio po lijevom boku, međutim, Konate je počistio njegov centaršut.

Steže se obruč oko Llorisovog gola.

46'

Počelo je drugo poluvrijeme.

Trikolore 45 minuta dijeli od megdana sa Argentinom u finalu Svjetskog prvenstva u Kataru.

HT

Poluvrijeme.

Francuska bolja u prvom dijelu, Maroko u finišu.

Gol Thea Hernandeza, stativa El Yamiqa.

Odmorite 15 minuta pa se vidimo u nastavku. Francuska 1 - Maroko 0.

45'

STATIVVVVVVVAAAAAA. El Yamiqa je zatresao stativu!

Ubačaj iz kornera, pa škarice sa 14 metara! Lopta je završkila na stativi. Lloris je dirao loptu.

Pogledajte:

Igrat će se još tri minute sudijske nadoknade.

44'

KORNER - Prvi korner za Maroko (Francuska izvela dva).

Hakimi je lijepo ušao, ali je uklizao Varane.

Malo sjećanja na sjajne nastupe Hakimija u Kataru:

43'

Ulazimo u završi dio prvog dijela. Francuska vodi 1:0.

Maroko nije toliko opasan. Tek u nekoliko navrata su bili blizu Llorisa. Ništa posebno.

39'

KORNER - Novi udarac iz ugla za Francuze.

Griezmann je bio blizu gola, ali je uklizao Dari i spriječio najgore.

Nakon kornera Varane je pucao pored gola.

35'

MBAPPPPPEEEEEE.

Dobro će pamtiti 35. minutu. Ušao je lijepo na 10 metara od gola, ali je završni udarac bio slab.

Mogli bismo vidjeti još jedan gol do kraja poluvremena.

34'

PRVI KORNER - Francuska će ga izvesti.

Fofana se obrukao. Poslao je loptu "u zadnji red tribina".

Francuska - Maroko u Kataru 2022
27'

ŽUTI KARTON - Prvi žuti karton na meču. Dobio ga je Boufal zbog faula nad Theom Hernandezom.

22'

IZMJENA - Primoran je Walid Regragui da izvrši još jednu promjenu. Ni Roman Saiss nije u potpunosti spreman što je shvatio tek u 21. minuti. Njega je zamijenio Selim Amala.

21'

Još jedna zanimljivost:

Pogodak Thea Hernandeza je najranije postignuti u polufinalu Svjetskog prvenstva (4:39 minute) još od 1958. godine kada je Vava postigao unutar dvije minute za Brazil protiv Francuske.

17'

STATTTTTIIIIIVVVVVAAAAAAAAAAAA

Giroud je pogodio stativu. Sjajno je ušao sa boka, opalio po lopti, ali je golman Bono imao sreće.

Da je lopta išla u okvir gola, tri golmana ovo ne bi odbranila!!!

Ovo je trenutak kada je Theo dovo Francuze u vodstvo:

16'

Ziyech se obrukao. Morao je ovo bolje izvesti u završnici kada je ušao u kazneni prostor Francuza.

15'

Francuska je prva reprezentacija koja je postigla gol Maroku na ovom Svjetskom prvenstvu ui Kataru, ako ne računamo autogol Aguerda na utakmici Maroka i Kanade (1:2).

10'

Prvi put od starta utakmice priprijetio je Maroko.

Ounahi je oprobao udarac sa dvadesetak metara, gađao je dalji ugao, ali je Lloris bio na lopti i odbio je u stranu.

Ostaje 1:0 za Francusku.

5'

Zvijezda Milana se odlično snašao nakon gužve u kaznenom prostoru Maroka.

Griezmann je dodao za Mbappea, njegov pokušaj je blokiran, a lopta u nastavku akcije dolazi do Hernandeza.

On matira Marokance poluvolejom.

Francaska - Maroko u Kataru 2022
5'

GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLL.

Theo Hernandez je strijelac. Francuska vodi 1:0.

3'

Afrikanci pišu historiju i žele da svoju bajku produže još jednom pobjedom i plasmanom u finale.

Francuzi, s druge strane, jure drugo uzastopno učešće u finalnom meču i iskustvo je na njihovoj strani.

Odbrana titule je i dalje moguća, iako se Francuzima na samom startu nisu davale tolike šanse da bi mogli do trofeja. Ipak, treba prvo preskočiti Maroko, a onda i premoćnog Lea Messija.

Glavni sudija meča je Arturo Ramos iz Meksika.

1'

Počela je utakmica.

Maroko je krenuo sa centra.

19:58

Potvrđen je i sastav Francuske! Kao što smo ranije najavili, nema Rabiota i Upamecana, a u prvih 11 upali su Fofana i Konaté.

Francuzi će utakmicu polufinala Svjetskog prvenstva igrati na gostujućem terenu, pred tribinama ispunjenim isključivo Marokancima.

Očekuje se kako će utakmicu na Al-Bayt uživo ispratiti 69.000 gledatelja od čega će njih gotovo 55.000 biti navijači Maroka!?

Veliki udarac za Francusku: Jedan od najbitnijih igrača ne igra u polufinalu

19:57

Sada ide himna Maroka.

19:56

Amine Harit, nogometaš Marseillea, koji je u posljednjoj klupskoj utakmici pred početak Mundijala zbog povrede ligamenta koljena otpao sa konačnog spiska Maroka, doputovao je u Katar kako bi saigračima pružio podršku protiv Francuske.

19:55

Upravo se intonira himna Francuske.

19:50

Jedna zanimljivost - golman Tottenhama Hugo Lloris će večeras upisati 19. nastup na svjetskim prvenstvima čime će stati rame uz rame sa Manuelom Neuerom kao čuvar mreže sa najviše nastupa u historiji Mundijala.

19:47

Idemo polako - još 15 minuta do početka susreta.

Sastavi timova:

FRANCUSKA: Lloris - Kounde, Varane, Konaté, T. Hernandez - Griezmann, Tchouameni, Fofana - Dembele, Giroud, Mbappe

MAROKO: Bounou - Hakimi, El Yamiq, Aguerd, Saiss, Mazraoui - Ounahi, Amrabat - Ziyech, En Nesyri, Boufal.

19:45

FRANCUSKA - MAROKO 2:0

FRANCUSKA: Lloris - Kounde, Varane, Konaté, T. Hernandez (GOL) - Griezmann, Tchouameni, Fofana - Dembele (Kolo Muani POL), Giroud, Mbappe

MAROKO: Bounou - Hakimi, El Yamiq, Aguerd, Saiss, Mazraoui - Ounahi, Amrabat, - Ziyech, En Nesyri, Boufal