EURO 2024 | Nizozemska "okrenula" Poljsku, spasio je rezervista Weghorst

0

U prvom susretu grupe D Europskog prvenstva, Nizozemska je na Volksparkstadionu u Hamburgu nakon preokreta slavila protiv Poljske s 1:2.

Nizozemci su u ovaj duel ušli kao izraziti favoriti, a već u 10. minuti ozbiljno su zaprijetili preko Tijjanija Reijndersa, čiji je udarac otišao pored gola.

I dok je Nizozemska napadala, Poljska je u prva došla do gola. Igrala se 16. kada je Piotr Zielinski uposlio Adama Buksu, koji je glavom pogodio za 1:0.

Suljagić odgovorio Fejziću: 'Nije tačno da nema novca za komemoraciju'

Nizozemci su i nakon primljenog gola nastavili s napadima. Šanse su imali Virgil van Dijk i Memphis Depay, koji nisu bili precizni.

Ipak, u 29. minuti su uspjeli doći do zasluženog poravnanja. Nathan Ake je bio asistent, a Cody Gakpo strijelac za 1:1.

Tri minute kasnije Poljska je mogla do novog vodstva, ali je Bart Verbruggen odbranio udarac Jakuba Kiwiora.

Do odlaska na odmor su Nizozemci imali još nekoliko prilika, ali nikako im nije uspjevalo da smjeste loptu u mrežu.

I drugo poluvrijeme krenulo je ofanzivom Nizozemske, koja je u 54. minuti promašila sjajnu šansu preko Xavija Simonsa.

Pet minuta kasnije Poljaci su zaprijetili preko Kiwiora, ali je sjajno reagovao Verbruggen.

Krenuli su izabranici Ronalda Koeamana u nastavku po novi gol, ali je na golu Poljske briljirao Wojciech Szczesni.

Ipak, nije imao šanse u 83. minuti, kada je rezervista Wout Weghorst pogodio za preokret i pobjedu Nizozemske.

Mogli su pak Poljaci u 89. minuti do boda, ali ih je Verbruggen spasio sjajnom intervencijom poslije udarca Karola Swiderskog.

Nizozemska će u drugom kolu, 21. juna, igrati protiv Francuske, dok će se Poljska sastati s Austrijom.