Bravo: Košarkaške Zmajice se plasirale na Europsko prvenstvo nakon 22 godine

4
N.Imamović

Ženska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine plasirala se na Europsko prvenstvo.

Zmajice su danas pobjedom 67:62 protiv Švicarske ostvarile jedan od najvećih uspjeha u našoj košarci i plasirale na Eurobasket.

Selektor Goran Lojo nije mogao računati na Maricu Gajić, Jonquel Jones i Tamaru Kapor, ali i tako oslabljene Zmajice su pokazale karakter i ostvarile veliki uspjeh.

Prvo poluvrijeme

Zmajice su tek u dva navrata uspjele izjednačiti (5:5, 9:9), a prvih 10 minuta susreta je zaključeno uz minimalno vodstvo švicarskog sastava, 13:14.

U drugoj četvrtini rezultat je bio ujednačen te je prvo poluvrijeme završeno u korist Švicarkinja - 32:29.

U našoj ekipi u prvom poluvremenu bila je najefikasnija Courtney Hurt sa 10 poena, dok Evita Herminjard predvodila Švicarsku (15 poena).

Ženska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine  - undefined

Drugo poluvrijeme

Na početku drugog poluvremena, Švicarska je krenula furiozno i većim dijelom treće četvrtine su vodile. Prednost je iznosila i pet poena.

Ipak, Zmajice su uspjele da se konsoliduju i da pred kraj četvrtine dođu i do vodstva (27. minuta 44:42).

Do kraja treće četvrtine rezultat je bio 48:48

U posljednjoj četvrtini nastavljena je rezultatska klackalica.

Igrao se koš za košem, a naše su povele 59:54.

BiH protiv Švicarske - undefined

Kada se očekivalo da prelome susret, domaće igračice su se vratile i stigle do poena zaostatka (59:58).

Srećom, brzo vraćamo osjetniju prednost. Courtney Hurt pogađa dva teška šuta zaredom za 65:58 na minut i po prije kraja. Fora i Toumi potom smanjuju na 65:62, ali to je bilo sve od Švicarske.

Na kraju, Zmajice su pobijedile 67:62.

U pravoj drami u posljednje tri minute, izabranice Gorana Loje su bile bolje i izborile plasman na Eurobasket, čime su ponovile uspjeh od prije 22 godine.

Ženska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine je posljednji put igrala na Eurobasketu u Francuskoj, 1999. godine.