Drama u Sarajevu pripala Ruskinjama: Zmajice još u igri za Eurobasket

0
E. M.
Print Screen / Bosna i Hercegovina - Rusija

Nakon velike drame u Sarajevu, ženska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine izgubila je od Rusije sa 72:68.

Nažalost, naše Zmajice večeras nisu iskoristile prvu meč loptu u borbi za plasman na Eurobasket.

Izabranice selektora Gorana Loje u Sarajevu nakon ovog meča imaju tri pobjede iz četiri odigrana susreta.

Utakmica je bila neizvjesna do samog kraja.

Neizvjesna završnica

Odigrale su domaće košarkašice odlično prvo poluvrijeme, dok je do pada došlo u trećoj četvrtini kada su Ruskinje došle do prednosti.

Na početku meča bh. košarkašice nametnule su tempo igre.

Bh. reprezentativke dobile su prvu četvrtinu sa 22:20.

Na poluvrijeme su Zmajice otišle sa prednošću od šest poena (40:34).

Mogle su biti i ubjedljivije, no Šilova je u posljednjim trenucima druge četvrtine ubacila "trojku" i smanjila zaostatak gošći.

U nastavku, Ruskinje su bolje zaigrale i vrlo brzo neutralisale prednost naših igračica. Nakon četiri minute u trećoj četvrtini preuzele su i prednost (44:47). I kada se činilo da će u posljednju dionicu igre otići sa šest poena prednosti, Anđela Dedić vratila je Ruskinjama za kraj druge donice. Prije zvuka sirene pogodila je za tri poena i rezultat 57:60 na kraju treće četvrtine.

Ipak, Ruskinje su odigrale bolje posljednji dio igre i na kraju slavile u Sarajevu.

Zmajice tako nakon četiri kola imaju tri pobjede i jedan poraz.

Na kraju. ostaje žal zbog poraza, ali BiH i dalje ima veliku šansu za plasman na EP nakon 22 godine.

Odlična u našem timu bila je Jonquel Jones sa 25 poena i deset skokova, kao i Marica Gajić sa double-double učinkom – 13 poena i 17 skokova, a tome je dodala tri asistencije.

U pobjedničkoj ekipi najefikasnija je bila Raisa Musina sa 25 poena i sedam skokova.

Tri pobjede

Plasman na EP izborit će pobjednici devet grupa i pet najboljih drugoplasiranih reprezentacija.

Nakon duela protiv Rusije, do kraja kvalifikacija bh. tim ima još dvije utakmice.

Protivnik našim sjajnim košarkašicama bit će Švicarska i Estonija. Pobjedom u ta dva duela naša selekcija izborila bi nastup na Evropskom prvenstvu.