Bosna i Hercegovina poražena u Mađarskoj: Zmajevi ostali bez Svjetskog prvenstva

2

Košarkaška reprezemtacija Bosne i Hercegovine nije uspjela da se plasira na Svjetsko prvenstvo, koje se ove godine održava u Indoneziji, Japanu i Filipinima.

Zmajevi su poraženi u Mađarskoj (77:87), u susretu u kojem je našem timu trebala pobjeda, ali i poraz Crne Gore od Češke, što se nije dogodilo.

Ovako, naš tim je ostao bez plasmana na Mundobasket, a kvalifikacije mogu dobiti prolaznu ocjenu, nakon svakih potresa u Košarkaškom savezu BiH u posljednjih nekoliko mjeseci.

Kako izgledaju ulice Sarajeva na 1. maj: Baščaršija krcata turistima

Prvu dionicu meča Zmajevi su dobili 23:19. Odlično su puleni selektora Adisa Bećiragića igrali svih 10 minuta.

Briljirao je John Dževad Roberson, koji je postigao bio 12 poena. Išla ga je trica. Vodio je naš tim od prve minute. Bio je naš najbolji igrač na utakmici.

Drugu četvrtinu smo zakazali. Mađari su je dobili 27:14. U prvih devet minuta smo postigli bili svega 10 poena. NIje išao napad, a nakon pet minuta domaći tim je postigao 18 poena.

Uživo / Borba za plasman na Svjetsko prvenstvo u košarci: Mađarska - BiH  87:77

Uživo / Borba za plasman na Svjetsko prvenstvo u košarci: Mađarska - BiH 87:77

Kelava i Halilović jedini su pratili Robersona. Kod naših najbolji su bili nakon 20 minuta - Roberson sa 17 poena. Penava je postigao 7, a Halilović šest poena.

Na poluvrijeme smo otišli pri rezultatu 46:37 za Mađarsku.

🔴(LIVE🔴) Na portalu Radiosarajevo.ba pratite uživo tekstualni prijenos ovog meča! Sretno, Zmajevi 🇧🇦 🇧🇦 🇧🇦 #košarka #zmajevi #bosnaihercegovina

Posted by Radio Sarajevo on Sunday, February 26, 2023

U drugom dijelu, bolja igra napih. Posebno su bolje igrali Halilović i Kelava. Oni su nas držali u rezultatskom egalu. Halilović je bio prvi igrač sa dvocifrenim brojem poena (11) nakon Robersona.

Treću četvrtinu smo završili sa minus pet. Na semafiru je pisalo 63:60 za Mađarsku.

Nakon 30 minuta - Roberson je imao 17 poena, a Halilović 11 i Vrabac 10.

U trenutku kada se lomio rezultat, loše vijesti su dolazile iz Podgorice. Crna Gora je vodila 20 poena razlike nakon 26 minuta protiv Češke. Rezultat je bio tada 60:40 i bilo je jasno da su oni treći putnici iz naše grupe, nakon Francuske i Litvanije.

Zmajevi igraju u Mađarskoj

U posljednihj 10 minuta vratio se Roberson. Počeo je ponovo davati koševe. Vrabac je bio odličan i u 33. minuti smo stigli na 66:66.

U 35. minuti smo poveli 70:69, ali su Mađari brto ponovo došli do plus 3 (73:70).

Kasnije su otišli domaćini na plus šest (78:72) i sve smo bili dalje od pobjede. Tada se igrala 38. minuta.

Na kraju smo pokupšali brzim napadima doći do pobjede, ali nismo uspjeli.

Mađarska je slavila trijumf, a Crna Gora otišla na Svjetsko prvenstvo.

Mađare je do pobjede predvodio sjajni Benke s 19 poena, 18 je dodao Eilingsfeld, a 17 Somogyi. Kod BiH se istakao Roberson sa 22 poena, 15 je ubacio Halilović, a 14 Vrabac.