0
AA

Robert Kipkemboi iz Kenije i Sechale Dalasa iz Etiopije pobijedili su u nedjelju na 44. izdanju Istanbulskog maratona.

Maraton poznat kao "Jedini interkontinentalni maraton na svijetu" održan je 44. put.

Kenijski atletičar Robert Kipkemboi bio je prvi sa vremenom od 2 sata 10 minuta i 18 sekundi na stazi od 42.195 kilometara, koja je počela 250 metara iza Mosta šehida 15. jula na azijskoj strani i završila na trgu Sultanahmet.

Podcast s Tomom – Jadranka Miličević: Za femicid nije kriv samo pojedinac, već čitavo društvo

Marius Kimutai iz Bahreina bio je drugi sa vremenom 2 sata 10 minuta i 27 sekundi, dok je Kenijac Sila Kiptoo bio treći sa vremenom 2 sata 11 minuta i 42 sekunde.

Kakav podvig Bosanca (55): Istrčao maraton iako je slijep

Etiopska atletičarka Sechale Dalasa u kategoriji žena završila je stazu na prvom mjestu sa vremenom 2 sata, 25 minuta i 54 sekunde.

Etiopljankama je pripalo i drugo i treće mjesto. Druga je bila Melesech Tsegaye sa vremenom 2 sata 29 minuta i 1 sekundu, dok je treće mjesto pripalo Ethlemah Sintayeh.

Na 44. interkontinentalnom maratonu učestvovala su 56 elitna trkača, a pobjednici u obje konkurencije su osvojili nagradu od po 20.000 dolara. Osvajači drugog mjesta nagrađeni su sa po 10.000, a treći sa po 6.000 dolara.

Istanbulski maraton, trka na duge staze i jedini interkontinentalni maraton na svijetu, održan je u tri kategorije: na 42.195 metara, te na 15 kilometara i osam kilometara.