Pitali smo Tužilaštvo KS: Dokle je došla istraga o tragičnoj tramvajskoj nesreći u Sarajevu?
U nedjelju, 12. aprila, bit će navršena tačno dva mjeseca od tramvajske nesreće koja se dogodila u centru Sarajeva, a koja je završila tragičnim ishodom.
Tog četvrtka, oko 12 sati, došlo je do iskakanja tramvaja iz šina na raskrsnici ulica Zmaja od Bosne i Halida Kajtaza. Tramvaj je udario u stajalište "Muzeji" na kojem se nalazilo nekoliko osoba. Tom prilikom je smrtno stradao 23-godišnji student Akademije likovnih umjetnosti Erdoan Morankić, dok su još četiri osobe povrijeđene.
Nesreća je imala veliki odjek u javnosti. Organizovani su masovni protesti koji su se ponavljali nekoliko dana, na kojima je većinu učesnika činila mlađa populacija - učenici srednjih škola i studenti. Ni podrška "starijih" nije izostala, a građani su iskazali veliku solidarnost.
General Fronda: Stabilnost BiH nema alternativu. EUFOR spreman reagovati ako sigurnost bude ugrožena
Na protestima se pozivalo na konkretnu odgovornost, što je rezultiralo ostavkom Vlade Kantona Sarajevo na čelu sa Nihadom Ukom, kao i ostavkom direktora Kantonalnog javnog komunalnog preduzeća "GRAS" Senada Mujagića.
Poseban zahtjev je upućen prema nadležnom tužilaštvu, u ovom slučaju Tužilaštvu Kantona Sarajevo, da se sprovede temeljita, nezavisna i hitna istraga o ovom slučaju, kako bi odgovorni za nesreću, smrt 23-godišnjeg Morankića i povrede još četiri osobe snosile i krivičnu odgovornost.
Istražili smo | U kojoj fazi je istraga tramvajske nesreće u Sarajevu: Šta je urađeno, šta slijedi?
U toku više vještačenja
Tim povodom Radiosarajevo.ba se obratio Tužilaštvu Kantona Sarajevo sa pitanjima vezanim za istragu o tragičnoj tramvajskoj nesreći.
Tužilaštvo KS smo prvo pitali koliko je svjedoka do sada ispitano i koliki je aproksimativni broj izuzetih materijalnih dokaza.
"Kantonalno tužilaštvo Kantona Sarajevo u okviru istrage koju vodi do sada je prikupilo obimnu materijalnu dokumentaciju, saslušalo veliki broj svjedoka i provelo određena sudskomedicinska vještačenja", naveli su iz Tužilaštva KS.
Kada je riječ o trenutnim aktivnostima, naglasili su da su u toku vještačenja.
"Izdata je naredba za mašinsko-elektroenergetsko vještačenje po timu vještaka, a po okončanju tog vještačenja sprovest će se i vještačenje po vještacima saobraćajne struke", istakli su za Radiosarajevo.ba
Mjesec od tramvajske nesreće u Sarajevu: Još nema odgovora o uzroku ni odgovornosti
Angažovano više tužilaca
Iz Tužilaštva KS su također istakli da na ovom slučaju radi više tužilaca.
"Paralelno se poduzimaju i druge radnje u istrazi po procjeni postupajućih tužilaca. Dakle, po naredbi tužilaštva se provode vještačenja, koja su ključna za dalje postupanje", naveli su u svom odgovoru.
Na pitanje kada bi javnost mogla očekivati detalje, iz Tužilaštva KS nisu dali konkretan odgovor.
"Nakon što svi relevantni dokazi budu prikupljeni i analizirani, javnost će biti blagovremeno informisana o daljim koracima i odlukama ovog tužilaštva", zaključili su iz ove institucije za Radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.