Bosnie, mon Amour: Kulturna večer okupila brojne bh. i francuske građane u Parizu

1
Radiosarajevo.ba
Bosnie, mon Amour: Kulturna večer okupila brojne bh. i francuske građane u Parizu
Foto: Privatni album / Bosnia, mon amour

Kulturna večer pod nazivom Bosnie, mon Amour održana je 27. januara u Parizu, a okupila je brojne intelektualce i umjetnike iz BiH, koji žive i rade u Francuskoj.

Riječ je o inicijativi Udruženja, '5 Million Friends of Bosnia-Herzegovina', a ovaj događaj je zamišljen kao svojevrsna manifestacija sinergije stvaralaštva vizuelnog, pisanog i miltimedijanog izraza umjetnika iz BiH i njihovih francuskih i evropskih kolega.

Program je vodio Mirza Halilović, bh. glumac sa adresom u Parizu. Nakon što je pozdravio prisutne, Mirza Halilović je pozvao Edu Šabanagića, osnivača i predsjednika Asocijacije 5MFBiH da se obrati gostima i zvanicama.

Bosna se vratila iz velikog zaostatka protiv Zvezde, ali nije mogla do iznenađenja

Bosna se vratila iz velikog zaostatka protiv Zvezde, ali nije mogla do iznenađenja

Šabanagić je ukazao na važnost i značaj izgradnje i jačanja veza između građana BiH kroz njegovanje ovog vida susreta podcrtavši i veliki značaj korištenja dostignuća moderne tehnologije i mogućnosti umrežavanja svih Bosanaca i Hercegovaca i svih iskrenih prijatelja BiH iz cijelog svijeta, kreiranjem zajedničke web- platforme Asocijacije, koja bi potakla, olakšala i optimizirala njihovo okupljanje na jednom mjestu i tako doprinijela stvaranju novih, a i jačanju već postojećih međusobnih veza te brzoj i efikasnijoj razmjeni informacija, ideja i inicijativa.

U nastavku, prisutnima se obratila Gaude, dogradonačelnica općine 7. arondismana - Pariz, jedne od najeminentnijih pariških općina. Gaude je pozdravila inicijativu istakavši važnost povezivanja (umrežavanja) BiH zajednice, ne samo u Francuskoj nego i na širem, evropskom i svjetskom planu.

Svečanom događaju prisustvovao je i Faruk Hadžibegić, selektor nogometne (fudbalske) reprezentacije BiH , koji je ujedno i Prvi Počasni Ambasador Asocijacije 5MFBiH. On je naglasio važnost podrške koju Asocijacija želi da pruži u razvoju sporta u BiH, naročito mladim sportistima i sportistkinjama koji danas, na žalost nemaju potrebnih uslova za razvoj a često ni mogućnosti učestvovanja na velikim međunarodnim takmičenjima.

Slikar Edo Numankadić dobio prestižno priznanje, francuski Vitez

Slikar Edo Numankadić dobio prestižno priznanje, francuski Vitez

Pozdrave prisutnima u ime ambasade BiH u Francuskoj uputio je i Muaz Dedajić, savjetnik u Ambasadi.

U okviru programa kulturne večeri Bosnie, mon Amour, otvorena je izložba bh. umjetnika koji žive i rade u Francuskoj pod nazivom "PariŽiens", a za organizaciju izložbe zaslužan je, umjetnik i galerist, Pierre Courtin.

Izloženi su radovi sljedećih umjetnika: Milomira Kovačevića Strašnog - fotografije, Mirze Morića - skulpture, Damira Radovića- umjetničke instalacije, Ibre Hasanovića - video uradci i Nedžada Ajkića- grafike.

Mirza Halilović je vodio i panel-diskusiju na temu: Status i položaj BiH umjetnika u zemlji i u svijetu. U diskusiji su učestvovali Violeta Smailović-Huart i Pierre Courtin.

Poseban osvrt je bio i na odnos i različit položaj umjetnika u jugoistočnoj i zapadnoj Evropi. U živoj i zanimljivoj diskusiji učešće su uzeli i neki od pozvanih gostiju.

Bosnia, mon amour
Foto: Privatni album: Bosnia, mon amour

U muzičkom dijelu programa predstavila se violinistica Violeta Smailović-Huart uz klavirsku pratnju japanske pijanistice Kanae Endo te duo Merita (glas) i Hector Morić (gitara).

Događaju su prisustvovali mnogi predstavnici ambasada, kulturnih instituta i centra u Francuskoj, poslovnih ljudi, studenata i gostiju pristiglih čak i iz drugih evropskih gradova.

Degustacijom BiH proizvoda Vina Vinarije "Povratak" iz Žepča i Livanjskog sira Mljekare - Livno te kušanjem francuskog šampanjca i vina francuske vinarije  Le Domaine du Cassard" te uručivanjem prigodnih poklona Švicarske kompanije "Skincode"  učesnicima programa, završio je zvanični dio večeri Bosnie, mon Amour.

Druženje je nastavljeno u restoranu "Bombona" u vlasništvu Nijaza i Marie Softić.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije